Poliester to materiał, który ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku zasłon zdecydowanie przeważają te drugie. Zasłony poliestrowe wyróżniają się połączeniem doskonałej wytrzymałości, dobrego oddania kolorów i wzorów oraz korzystnej ceny. Dodatkowo nie mną się i mogą posiadać różne wykończenia, np. być matowe lub lekko błyszczące. Zależy Ci na dbaniu o planetę? Wielu producentów wykorzystuje do produkcji tekstyliów poliester z recyklingu.
Zasłony zaciemniające, określane również jako blackout, często są wykonane z poliestru, jednak zdecydowanie zasługują na swoją osobną kategorię. Produkuje się je z tkaniny o wysokim poziomie zaciemnienia (zazwyczaj powyżej 90%), co oznacza, że po ich zasłonięciu we wnętrzu panuje praktycznie całkowita ciemność. Zasłony tego typu zazwyczaj są dość grube – mogą posiadać jednak różne kolory i wzory, co pozwala na dopasowanie ich do stylu salonu.
W nowoczesnych salonach jest miejsce dla różnych rodzajów zasłon. Ważny jest ich aspekt funkcjonalny i dopasowanie do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Chętnie wybierane są delikatne kolory, takie jak: beżowy, brązowy, kremowy czy szary. Takie odcienie pasują do wielu stylów wnętrzarskich. Jasne barwy świetnie sprawdzają się w mniejszych salonach, gdyż optycznie je powiększają.
Do nowoczesnych salonów pasują także zasłony w kolorach Ziemi – zgaszone odcienie pomarańczowego, zielonego, brązowego czy czerwonego świetnie wpisują się we wnętrza czerpiące inspirację z natury. Te kolory szczególnie pięknie oddają lniane zasłony, w swoim nieidealnym, lekko niedopracowanym charakterze.
Do salonu można dopasować także zasłony w intensywnym, głębokim kolorze – w tym przypadku właściwie nie ma ograniczeń. Ważne jest jedynie dopasowanie tych dodatków do pozostałych części aranżacji, aby dobrze się z nią komponowały. Mogą stanowić jedyny akcent lub być spójnym elementem, który jest wpleciony za pomocą kilku akcesoriów, np. poduszek dekoracyjnych, dywanu i narzuty. Dużą popularnością cieszą się takie odcienie jak: butelkowa zieleń, głęboki granat, musztardowy czy rudy.
A co ze wzorami? One również mają swoje miejsce w nowoczesnych salonach. Wzorzyste zasłony są dostępne w wielu wersjach, jednak najchętniej wybierane są te dość delikatne, np. wzory kwiatów czy roślin. Mimo tego że sporo się na nich dzieje, nie przytłaczają one wnętrza i nadal pozwalają na utrzymanie harmonijnego charakteru. Ciekawą propozycję stanowią także geometryczne wzory, które mogą stanowić przyciągający wzrok akcent, np. w salonach w stylu skandynawskim.
Poznanie kolorystyki i popularnych wzorów zasłon to jedno. Teraz pora przenieść je na konkretne porady aranżacyjne, dzięki którym znajdziesz odpowiednie dodatki z tej kategorii do swojego salonu.
Gdy dobierasz zasłony do salonu, nowoczesne aranżacje dają w tym zakresie sporą dowolność. Jednak jest kilka zasad, którymi warto się kierować. Przede wszystkim musisz zdecydować, czy zasłony mają stanowić centralny punkt pomieszczenia, czy spójną część jego wystroju. Jeśli stawiasz na zasłony jako akcent, muszą one wyróżniać się na przestrzeni pozostałych dodatków, a także koloru ścian. Warto jednak pamiętać o tym, aby we wnętrzu nie zapanował chaos.
Wzorzyste zasłony wybieraj jedynie do jednokolorowych gładkich ścian. Możesz powtórzyć podobny wzór na jeszcze jednym dodatku, np. poduszkach dekoracyjnych, jednak zadbaj o umiar. Jeśli wzór będzie powtarzany zbyt wiele razy, może stracić swoją „moc” i po prostu zaburzać spójność aranżacji. Nie zaleca się mieszania kilku wzorów w jednym pomieszczeniu, gdyż można je łatwo w ten sposób przytłoczyć.
Podobną zasadą warto się kierować w przypadku zasłon akcentowych, ale jednokolorowych. Wybrany kolor warto powtórzyć w salonie pod postacią innych tekstyliów, np. na dywanie i narzucie. Zasłony w kolorze, który nie występuje we wnętrzu w ogóle, mogą zaburzać spójność wystroju. Kolorowe tekstylia z tej kategorii mogą jednak dobrze komponować się z tapetą w ciekawy wzór. W ten sposób stworzysz unikatowe połączenie, od którego ciężko będzie oderwać wzrok.
Częściej niż wzorzyste zasłony czy propozycje w intensywnych odcieniach wybierane są tekstylia delikatniejsze. Szare i beżowe zasłony to bestsellery w wielu sklepach. Odznaczają się wysoką uniwersalnością – łatwo połączyć je z innymi dodatkami, także tymi we wzory.
Jednak jak dopasować je do innych elementów wystroju? Jeśli stanowią one po prostu neutralne, delikatne tło, zadanie jest proste. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy ściany, dywan i kanapa również są np. beżowe, tak jak zasłony. Wtedy wszystkie dodatki w dokładnie tym samym odcieniu sprawiłyby, że w salonie nie tylko byłoby dość nudno, ale jednocześnie brakowałoby mu głębi.
Jeśli wybierasz salon w tonacji beżowej, postaw na różne odcienie tego koloru. Łącz ciemniejsze i jaśniejsze kolory, zestawiaj ze sobą neutralne i głębokie barwy. To nadal pozwoli Ci zachować minimalistyczny wymiar wystroju, ale jednocześnie sprawi, że nie będzie prezentował się „płasko”.
Choć mogłoby się wydawać, że kwestie techniczne dotyczące montażu karnisza czy sposobu, w jaki wieszana jest zasłona, nie mają zbyt wiele związanego z wyglądem tego dodatku, jest wręcz przeciwnie.
Zasłona może kończyć się kilka lub kilkanaście centymetrów nad podłogą – to bardziej praktyczne rozwiązanie. Pozwala na łatwiejsze utrzymanie porządku. Drugą opcją jest zasłona, która delikatnie leży na ziemi. W takiej roli najlepiej sprawdzą się delikatne tekstylia, które będą opadać w postaci miękkich falban. Minusy takiego rozwiązania? W fałdach zasłony może zbierać się kurz i wymaga dokładniejszego sprzątania.
Jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze, bez konieczności wybierania zasłony, która leży na podłodze, zastanów się nad montażem karnisza szynowego. Sprawia on, że zasłona sięga praktycznie do sufitu, co wydłuża wnętrze i dodaje mu głębi.
Drugą kwestią, która wymaga przemyślenia, jest szerokość zasłony do salonu. Najczęściej zaleca się pomnożenie długości karnisza przez 1,5 lub 2. Im szersza będzie zasłona, tym więcej marszczeń na niej powstanie. Ten wymiar zależy więc bezpośrednio od efektu, jaki chcesz osiągnąć.
Przykładowo subtelna, lejąca zasłona może pięknie prezentować się w szerokości odpowiadającej potrójnej długości karnisza – wtedy marszczeń będzie naprawdę dużo i będą one tworzyć delikatne fale. Jednak po odsłonięciu okna materiału będzie wiele, dlatego przydatne mogą okazać się ozdobne spinki czy opaski do zasłon.
Zasłona może być montowana na przelotkach, które są nawlekane bezpośrednio na karnisz. Inną opcją są popularne od lat żabki, które pozwalają na szybki montaż zasłony, ale mogą rzucać się w oczy – pozostają widoczne po przypięciu do zasłony. Klasyczny efekt pozwala osiągnąć taśma marszcząca, dając możliwość szybkiej regulacji marszczenia.
Do nowoczesnych salonów chętnie wybierane są szyny sufitowe lub karnisze w maskownicą. Pozwalają one optycznie wydłużyć pomieszczenie, gdyż zasłona sięga praktycznie do sufitu. W karniszach mogą być wykorzystane także różne technologie. Przykładem jest np. karnisz automatyczny sterowany za pomocą pilota.
Jeśli interesują Cię zasłony do salonu, nowoczesne aranżacje mogą stanowić doskonałą inspirację. Warto szukać pomysłów na te dodatki wśród wnętrz o podobnym metrażu, designie i stylu. Poniżej znajdziesz przykłady różnorodnych aranżacji.
Lejąca zasłona w beżowym odcieniu połączona z delikatną firaną to wspaniała kompozycja pasująca doskonale do salonu w stylu boho. Spójrz tylko, jak pięknie te tekstylia układają się na podłodze i jak dobrze komponują się z rattanowymi dodatkami.
Wybierając zasłonę do salonu, warto zadbać o to, aby tworzyła ona spójną całość z firaną. Interesującą opcją jest połączenie wzorzystej firany z lnianą zasłoną w jednym kolorze. Powyższa inspiracja pokazuje, że to firana może grać pierwsze skrzypce, a zasłona świetnie sprawdza się jako jej uzupełnienie – wspaniale pokreśla jej kolorystykę.
Beżowy salon z akcentem kolorystycznym? Jesteśmy na tak! W takiej aranżacji centralny punkt stanowi właśnie okno – od razu przyciąga wzrok. Dopiero po chwili zauważone zostają poduszki dekoracyjne, idealnie komponujące się z wystrojem okna.
Do „okiełznania” grubych zasłon możesz wykorzystać ozdobne spinki. Firana z weluru w tym samym odcieniu co kanapa pozwala stworzyć niezwykle spójną i harmonijną aranżację. Pozostałe kolory w tym salonie są stonowane, jedyne akcenty stanowią poduszki dekoracyjne w zgaszonych odcieniach.
Do aranżacji nowoczesnego salonu warto wybrać jeden lub dwa podstawowe kolory, a następnie wykorzystać je w postaci różnych odcieni. Ta inspiracja pokazuje to idealnie na przykładzie różu i fioletu – podobne do siebie barwy doskonale się ze sobą komponują.
W salonie zaaranżowanym w nowoczesnym stylu może panować minimalizm – to bardzo popularny styl aranżacyjny. Jasne kolory nabierają głębi dzięki zasłonom w nieco ciemniejszym odcieniu beżu.
Zasłony w salonie mogą stanowić także tło. Powyższa inspiracja jest tego doskonałym przykładem – we wnętrzu dzieje się już sporo, więc nie ma potrzeby dodawania do aranżacji zasłon w ciemniejszym odcieniu. Pozwala to na stworzenie bardzo jasnej przestrzeni okiennej, przez którą wpada dużo światła, rozjaśniając pomieszczenie.
Czarny czy biały karnisz? To często pojawiające się pytanie. Dopasuj ten element do metalowych części pozostałych dodatków, np. lamp czy rączek szafek.
Zasada kontrastu w salonie ma także zastosowanie przy ciemnych ścianach. Dopasuj do nich jasne meble i zasłony w delikatnym kolorze. Spójrz tylko, jak ciekawie prezentuje się salon urządzony w zgodzie z tą zasadą i w stylu japandi!
Powyższa inspiracja idealnie pokazuje, że zasłony mają moc wpływania na przestrzenną prezentację salonu. Wyobraź sobie, że te dodatki są białe i zlewają się z firanami. Pomieszczenie stałoby się „płaskie”, a to właśnie dzięki zasłonom zyskuje potrzebnej głębi.
Aby wybieranie zasłon do nowoczesnej aranżacji salonu przyszło Ci z łatwością, mamy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek.
W 2025 roku ciężko wyobrazić sobie nowoczesne aranżacje salonu bez stylowych zasłon. Są one uznawane za pełnoprawny element wystroju wnętrza, który znacząco wpływa na jego design. Wybierając tekstylia z tej kategorii, warto brać pod uwagę funkcję, jaką mają pełnić, kolorystykę, materiał oraz styl, w jakim urządzony jest salon. Wykorzystaj powyższe wskazówki, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie!
Nowoczesne toalety myjące coraz śmielej wkraczają do polskich domów, zapewniając rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu kojarzyły się wyłącznie z luksusem. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, koniecznie sprawdź, jaką funkcjonalność daje toaleta myjąca. Ranking dostępnych modeli marki Major&Maker pomoże Ci wybrać najlepszy wariant […]
Chcesz, aby Twój dom witał gości ciepłem i magią świąt już od samego wejścia? Nic nie wprowadza tak wyjątkowego klimatu, jak wianek świąteczny na drzwi. Jak zrobić taką ozdobę samodzielnie? W tym artykule znajdziesz kompleksowy poradnik, który przeprowadzi Cię przez proces tworzenia krok po kroku. […]
Wybór odpowiednich mebli do domu to jedno z kluczowych decyzji, które wpływają na funkcjonalność i estetykę naszego mieszkania. Dostępne na rynku opcje – meble gotowe i meble na wymiar – oferują różne zalety i wady, które warto rozważyć, decydując o aranżacji wnętrza. W tym artykule […]
Pralka jest bardzo ważnym urządzeniem w każdym domu. Dlatego użytkownicy tego sprzętu chcą, aby działała jak najlepiej i wykonywała swoją pracę przez wiele lat. Aby tak się stało i pralka skutecznie usuwała brud, warto regularnie ją czyścić. Jednym z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów jest […]
Nie masz ręki do kwiatów? Nic nie szkodzi. Pilea peperomioides, czyli kwiat pieniążek, to jeden z najprostszych do uprawy gatunków. Nie wymaga zbyt wiele uwagi, przez co idealnie nadaje się nawet dla osób początkujących. Mimo to trzeba wiedzieć, co lubi, a czego nie, kwiat pieniążek. […]
Łazienka hotelowa to przestrzeń, która odgrywa kluczową rolę w kreowaniu pozytywnych wrażeń gości. Dbałość o szczegóły, funkcjonalność i estetykę jej wyposażenia mogą zdecydować o tym, czy pobyt w hotelu będzie wspominany jako komfortowy i luksusowy. A za tym idzie ocena hotelu. Sprawdź, co powinno obejmować […]