Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Data aktualizacji 18.06.2024

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w domu. Z tym zdaniem zgodzi się wiele osób. To właśnie często w tym wnętrzu najwięcej się dzieje – gotowanie, spożywanie potraw, spędzanie czasu z rodziną czy spotkania z przyjaciółmi. Dlatego warto zadbać o stworzenie przestrzeni, która będzie w pełni funkcjonalna. Pomoże Ci w tym kuchnia na wymiar, czyli rozwiązanie, które będzie w 100% dedykowane Twoim preferencjom. Zanim przejdziesz do planowania, sprawdź, jednak ile kosztuje kuchnia na wymiar. Pozwoli Ci to określić swój budżet na początku i dopasować do niego wybrane elementy projektu.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Podstawowe koszty kuchni od stolarza

Zacznijmy od podstawowego cennika kuchni na wymiar, który może wahać się w zależności od kilku czynników (o nich więcej przeczytasz w dalszej części artykułu). Jednak pierwszą informacją, na którą musisz się przygotować, jest to, że to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, nie obejmuje wyłącznie kosztu mebli. W skład ceny, którą przyjdzie Ci zapłacić, wchodzi kilka elementów:

  • pomiary pomieszczenia kosztują 200-300 zł;
  • projekt to koszt od kilkuset złotych do kwoty przekraczającej 1000 zł – cena zależy m.in. od jego skomplikowania, układu pomieszczenia czy prestiżu firmy;
  • wykonanie mebli kosztuje 1000-3500 zł za metr bieżący;
  • montaż to koszt 50-100 za godzinę pracy.

Zdarza się, że montaż i projekt są wliczone do wykonania mebli i nie są rozliczane osobno przez firmę wykonującą kuchnie na wymiar. Niektóre firmy podają jedną cenę za całość usług. Warto jednak pamiętać o tym, aby zapytać o ewentualne dodatkowe koszty, aby nie zdziwić się przy otrzymaniu rachunku.

Powyższy cennik pokazuje jednak, że koszt kuchni na wymiar charakteryzuje duża rozpiętość cenowa. Od czego zależy kwota, którą przyjdzie Ci zapłacić. Czy da się zrobić kuchnię niskim kosztem? Na tych kwestiach skupimy się właśnie teraz.

Co wpływa na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar od stolarza?

Kuchnia na wymiar jest rozwiązaniem, którego cena może się mocno wahać, w zależności od kilku czynników. Co do nich należy?

Projekt i układ pomieszczenia

Cena projektu zawiera się w szerokich widełkach, gdyż każde wnętrze mocno się od siebie różni. Mniej wymagające aranżacje w pomieszczeniach o prostym układzie będą tańsze. Z kolei te bardziej nietypowe będą odznaczać się wyższą ceną. Wynika to z czasu, który specjalista musi poświęcić na stworzenie projektu.

Mowa tutaj jednak o projekcie mebli przez stolarza. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie projektu całej kuchni przez architekta, cena ta będzie znacznie wyższa. Zazwyczaj wynosi kilka tysięcy złotych. Pozwoli Ci to jednak stworzyć funkcjonalne połączenie, w którym uwzględnione zostaną Twoje preferencje i oczekiwania oraz wskazówki specjalisty z tej dziedziny. To jednak stolarz najlepiej wie, co się sprawdzi i podpowie Ci, jakie rozwiązania są dobrym wyborem do twojej kuchni.

Materiał wykorzystany do stworzenia mebli

Niewątpliwie najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, jest materiał wykorzystany do stworzenia mebli. Dodatkowo Szymon Machniewski w artykule opublikowanym w serwisie oferteo.pl zwraca uwagę, że zabudowa meblowa składa się z kilku ważnych elementów. To m.in. korpusy mebli, fronty, blaty kuchenne, obrzeża meblowe, akcesoria i oświetlenie (1).

Różne rodzaje tworzyw i drewna sprawiają, że możesz stworzyć swoją wymarzoną kuchnię niższym kosztem lub postawić na droższe rozwiązanie. Wpływ na cenę mają również wszystkie nietypowe rozwiązania, które mogą wymagać od stolarza zamówienia dedykowanych projektowi elementów. Im bardziej oryginalna i nietypowa kuchnia, tym cena będzie wyższa.

Wybierając meble, musisz zdecydować się na materiał, z którego powstaną. Ich koszty mogą wyglądać następująco.

  • Meble drewniane kosztują od 2000 zł do 6000 zł za metr bieżący. Ostateczna cena zależy od rodzaju drewna – najtańsze jest sosnowe, nieco droższe bukowe i dębowe, a najwięcej przyjdzie Ci zapłacić za kuchnię wykonaną z drewna egzotycznego.
  • Meble fornirowane to koszt 1000 zł do 3000 zł za metr bieżący. To rozwiązanie ucieszy, którym podoba się wygląd drewnianych mebli, ale które jednocześnie zniechęca ich cena. Ten rodzaj mebli pozwala osiągnąć podobny efekt wizualny, gdyż tańsze drewno jest pokrywane okleiną wykonaną z drewna droższego, o bardziej szlachetnym wyglądzie.
  • Meble z płyty MDF kosztują od 1000 zł do 2500 zł za metr bieżący. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to opcja dla Ciebie. Występują w wersji lakierowanej (droższej) i foliowanej (tańszej).
  • Meble z płyty laminowanej to koszt 800 zł do 2000 zł. Ten rodzaj kuchni łatwo utrzymać w czystości. Wyróżnia się także wygodą użytkowania. Cena również jest argumentem przemawiającym na korzyść tych mebli.

Widzisz więc, jak mocno waha się to, ile kosztuje kuchnia na wymiar. A dodatkowo są to jedynie ceny mebli, nie uwzględniają innych czynników, które wpływają na cenę (np. projektu, montażu czy renomy firmy). Uwzględniając jednak przedstawione powyżej ceny, za kuchnię o wielkości 5 metrów kwadratowych zapłacisz od 4000 zł do 10 000 zł. Dlatego bez poznania Twoich preferencji, nie jest możliwe podanie jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie.

ile kosztuje kuchnia na wymiar - poradnik
To, ile kosztuje kuchnia na wymiar, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest układ wnętrza, np. kuchnia z wyspą.

Rozmiar kuchni

Im większa kuchnia, tym więcej można umieścić w niej mebli, a to oczywiście znacząco przekłada się na cenę. W większych pomieszczeniach można zastosować np. kuchnię na kształt litery G czy projekt z wyspą, natomiast mniejsze wnętrza zazwyczaj bazują na układzie o kształcie litery L lub meblach znajdujących się na jednej ścianie.

W większej kuchni zazwyczaj znajduje się też więcej wiszących szafek, w mniejszych pomieszczeniach trzeba na to uważać, żeby nie przytłoczyły one wnętrza. Takie bardziej nowoczesne rozwiązania, jak np. wyspa, mogą kosztować więcej. Oprócz ilości mebli znaczenie ma także ich skomplikowanie. Droższy jest nie tylko bardziej zaawansowany projekt, ale i jego wykonanie.

Zastosowane rozwiązania

Na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, wpływa to, czy w meblach zastosowano rozwiązania, które wykraczają ponad podstawowe. Dobrym przykładem jest tutaj zamknięcie na klik (mechanizm push to open), które znacząco podnosi komfort korzystania z mebli kuchennych, a jednocześnie podnosi ich cenę.

Inny przykład to szafki cargo, które pozwalają na przechowanie łatwe przechowywanie, np. garnków, patelni czy żywności, i do tego idealne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej. Jednak ich cena może wpłynąć na wyższy koszt kuchni.

Za rozwiązania podnoszące funkcjonalność kuchni często trzeba po prostu zapłacić więcej. Dobrze pokazują to chętnie wybierane podszafkowe listwy LED. Meble muszą być do nich odpowiednio dopasowane oraz konieczny jest zakup specjalnych profili aluminiowych, w których zostaną umieszczone taśmy. To praktyczne oświetlenie przestrzeni roboczej wiąże się jednak z dodatkowym kosztem.

Wykonawca kuchni

To, ile kosztuje kuchnia na wymiar, zależy także od tego, kto będzie ją wykonywał. Jeśli zdecydujesz się na firmę z małego miasta, istnieje duża szansa, że zapłacisz mniej niż w dużej miejscowości. Gdy jednak mieszkasz w jednym z większych miast w Polsce, może okazać się, że nie masz wyboru i jesteś postawiony przed faktem dokonanym.

Kuchnia u stolarza, który pracuje samodzielnie, może kosztować mniej niż w firmie zatrudniającej kilka osób z tej branży, ale jednocześnie czas oczekiwania na jej wykonanie może być dłuższy. Jedna osoba jest w stanie przyjąć określoną liczbę klientów, co zazwyczaj wiąże się z odległymi terminami. Dlatego jeśli planujesz zakup kuchni na wymiar, zabierz się na szukanie wykonawcy odpowiednio wcześnie.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w IKEA? Co wpływa na jej cenę?

Nie każdy może sobie pozwolić na kuchnię na wymiar przygotowywaną przez stolarza. Niektórzy wybierają prostsze rozwiązania ze względów finansowych, innym zależy na czasie. Jeśli do tej pory nie interesowałeś się gotowymi rozwiązaniami do kuchni z IKEA, możesz zdziwić się, jak bardzo praktycznym wyborem one są.

Po pierwsze, możesz zdecydować się na pomiar kuchni przez pracownika IKEA. Opomiarowanie to koszt 199 zł. Po drugie, przykładowy koszt mebli do kuchni o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych to około 10 000 zł, co jest naprawdę korzystną ceną. PO trzecie, możesz dokładnie dopasować wnętrze do swoich potrzeb, korzystając z szerokiej gamy mebli.

Dla swojej wygody w IKEA zakupisz od razu sprzęty elektroniczne (i umieścisz je z łatwością w projekcie). Tworzeniem aranżacji swojej wymarzonej kuchni możesz zająć się samodzielnie lub… zlecić to pracownikowi IKEA zupełnie za darmo. To doskonały sposób na zyskanie świeżego spojrzenia na swoje pomysły. Podobne rozwiązanie znajdziesz w także w innych sklepach meblowych, m.in. Komfort, Agata Meble czy Leroy Merlin.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Teraz już wiesz, że koszt wykonania kuchni zależy od wielu czynników, m.in. od tego, z jakiego materiału będą wykonane meble kuchenne, na jakie rozwiązania się zdecydujesz, kto zajmie się ich stworzeniem. Na cenę może wpłynąć także to, czy wybierzesz ofertę sklepu, np. IKEA, czy stolarza. Kuchnia na wymiar to jednak niewątpliwie najbardziej spersonalizowane rozwiązanie dostępne na rynku.

Źródła:
1. Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2024 roku? Cena i najważniejsze porady, Szymon Machniewski, www.oferteo.pl/artykuly/ile-kosztuje-kuchnia-na-wymiar-cena-i-najwazniejsze-porady, [dostęp 19.06.2024].

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Projektowanie wnętrz – książki, które Ci to ułatwią

Lifestyle, Wnętrza

Projektowanie wnętrz – książki, które Ci to ułatwią

Projektowanie wnętrz – książki to, jak zwykle, najlepsze skarbnice wiedzy! Dekoracja i organizacja może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aranżacją przestrzeni. Na szczęście na rynku dostępne jest wiele książek, które w przystępny sposób wprowadzają w tajniki tej […]

czytaj dalej

Modne klamki do drzwi wewnętrznych – ciekawe propozycje do mieszkania

Wnętrza

Modne klamki do drzwi wewnętrznych – ciekawe propozycje do mieszkania

Wybór odpowiednich klamek do drzwi wewnętrznych to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także stylu i estetyki. Coraz częściej trendy w designie wnętrz stawiają na elegancję, nowoczesność oraz funkcjonalne rozwiązania. W tym artykule przedstawię Ci modne klamki do drzwi wewnętrznych, które z pewnością podkreślą charakter Twojego […]

czytaj dalej

Deska myjąca – sposób na zwiększenie higieny w Twoim domu 

Wnętrza

Deska myjąca – sposób na zwiększenie higieny w Twoim domu 

Deska myjąca to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w łazienkach na całym świecie. Stanowi połączenie tradycyjnej deski sedesowej z funkcją bidetu, oferując użytkownikom znacznie większy komfort i higienę. W tym artykule przedstawię Ci dokładnie, czym jest deska myjąca. Dowiesz się także, dlaczego warto […]

czytaj dalej

Jak urządzić salon? 8 inspiracji i pomysłów aranżacyjnych

Wnętrza

Jak urządzić salon? 8 inspiracji i pomysłów aranżacyjnych

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, relaksu oraz codziennych aktywności. Jego aranżacja wymaga przemyślenia wielu aspektów, aby przestrzeń była zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna.  W tym artykule pokażę Ci, jak urządzić salon, aby był funkcjonalny i sprawdził się w Twoim […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Dom, Wnętrza

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Poradnik

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych, by połączyć estetykę z codzienną funkcjonalnością? Decydując o wyborze klamki do drzwi zewnętrznych, zwróć uwagę na kilka podstawowych cech praktycznych. Dokładnie je sprawdź, przemyśl i zapoznaj się z opisem producenta klamki przez ostatecznym zakupem. W tym artykule szczegółowo przeprowadzimy […]

czytaj dalej

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Poradnik

Warto zobaczyć

Lifestyle, Wnętrza

Projektowanie wnętrz – książki, które Ci to ułatwią

Projektowanie wnętrz – książki to, jak zwykle, najlepsze skarbnice wiedzy! Dekoracja i organizacja może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aranżacją przestrzeni. Na szczęście na rynku dostępne jest wiele książek, które w przystępny sposób wprowadzają w tajniki tej […]

czytaj dalej

Projektowanie wnętrz – książki, które Ci to ułatwią