Na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania w deweloperskim stanie, wpływa to… jak sam deweloper definiuje stan deweloperski. Taki widok jest częsty, ale niektórzy oddają mieszkania na rynek jeszcze bez podłóg, gniazdek i podstawowego oświetlenia.
Preferowany standard
Jak zaznaczyliśmy na początku, to ile kosztuje wykończenie mieszkania, jest uwarunkowane również standardem – czyli, mówiąc wprost, poziomem luksusu.
Prawo nie reguluje, co wchodzi w dany standard. Terminologia jest umowna i przy formułowaniu oferty wykończeniowcy mogą ją interpretować po swojemu, więc trzeba dokładnie czytać umowy. Używamy takiego podziału, żeby jak najlepiej zobrazować możliwości w Twoim budżecie:
niski standard – stworzenie funkcjonalnej przestrzeni przy minimalnych kosztach. Estetyka schodzi na bardzo daleki plan. Wykorzystywane materiały będą dość niskiej jakości, trzeba nastawić się na remonty w przyszłości. Drzwi wewnętrzne bez ozdobnych elementów, podstawowa armatura i osprzęt łazienkowy, najprostsze płytki ceramiczne, linoleum, imitacje drewna.
średni standard – zapewnienie komfortu i zadowalającej estetyki, przy zachowaniu rozsądnego budżetu. Materiały normalnej, dosyć dobrej jakości. Drzwi z delikatnymi dekoracjami, panele drewnopodobne, płytki ceramiczne z nieskomplikowanymi wzorami, położenie tapety. Materiały dostępne w sieciówkach budowlanych.
podwyższony standard – stworzenie komfortowego i prestiżowego wnętrza z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Materiały z górnej półki sieciówek budowlanych, niektóre elementy mogą być na zamówienie jak np. kuchnia na wymiar. Wykorzystanie litego drewna krajowego ze zdobieniami, gresu technicznego, elementy z kamienia. Nietuzinkowa, trudniej dostępna a przez to droższa armatura, np. czarna wanna.
wysoki standard – stworzenie wyjątkowego i prestiżowego wnętrza z wykorzystaniem materiałów premium i ekskluzywnych rozwiązań. Egzotyczne gatunki drewna, marmur i inny naturalny kamień, gres polerowany, układanie mozaiki, drzwi z witrażami, podwieszane sufity, większość wyposażenia na zamówienie.
standard premium – niepowtarzalna estetyka, materiały sprowadzane zza dalekich granic, realizacja każdej fantazji. Premium jest różnie pojmowane, nie każda ekipa się go podejmuje.
Jeżeli masz nietuzinkową wizję jakiegoś elementu, przedstaw ją firmie na samym początku negocjacji. Być może zdołają zmieścić ją w budżecie kosztem estetyki wykończenia innego pomieszczenia.
Szacunkowe koszty wykończenia mieszkania zależnie od standardu
Wiesz już, co oznaczają poszczególne standardy wykończenia, więc określ, w których widełkach możesz się uplasować.
1000-1500 złotych – wykończenie w niskim standardzie ze stanu deweloperskiego. W tym budżecie możliwe jest wykonanie podstawowych prac wykończeniowych o znaczeniu praktycznym. By zbliżyć się do niższego progu, proste prace trzeba wykonać samodzielnie.
1500-2000 złotych – niski standard ze stanu surowego lub średni standard ze stanu deweloperskiego. Proste prace należy wykonać samodzielnie.
2000-2500 złotych – średni standard ze stanu surowego lub podwyższony z deweloperskiego.
2500-3000 złotych – podwyższony standard ze stanu surowego, wysoki z deweloperskiego. Wykończenie na tip-top pod klucz.
3000 złotych w górę – standard premium, każda wizja właściciela zrealizowana na doskonałych materiałach.
Dodatkowe koszty – na co uważać?
Dodatkowe koszty, czyli koszmar właścicieli mieszkań do wykończenia.
Przed zakupem mieszkania do wykończenia musisz szczegółowo dopytać o wykonane prace. Na oględziny zabierz ze sobą fachowca, najlepiej zaprzyjaźnionego budowlańca, który szczerze pomoże Ci w weryfikacji lokalu.
Podczas prac remontowych mogą pojawić się nieprzewidziane problemy, takie jak awarie instalacji czy konieczność wymiany elementów konstrukcyjnych. Możliwe, że w trakcie prac ekipa natrafi na ukryte usterki, zwłaszcza jeśli kupisz mieszkanie od nierzetelnego dewelopera.
W stanie surowym mieszkanie może mieć przynajmniej część instalacji użytkowych. Jeśli ma, to nie zawsze dobrze – weryfikacja stanu technicznego pokaże, czy do czegokolwiek się nadają. Stan surowy zamknięty ma okna i drzwi, ale też może się okazać, nadają się tylko do wyrzucenia.
Jeśli mieszkanie jest trudne, może być konieczne zamówienie części elementów, co wygeneruje dodatkowe koszty.
Współpraca z projektantem wnętrz kosztuje, a w przypadku wielu mieszkań jest niezbędna, by świetnie je dopracować.
Na pewno trzeba będzie posprzątać po remoncie i wywieźć gruz.
Generalnie, podczas wykańczania może się zdarzyć wszystko. To bardzo nieprzewidywalna dziedzina.
Jak zmniejszyć koszty wykończenia mieszkania?
Oszczędzanie na jakości nie jest dobrym pomysłem – w następnych latach zemści się koniecznością remontu. Jeśli to możliwe, lepiej nie oszczędzać na jakości materiałów i zainwestować w wykończenie przynajmniej średniego standardu.
Koszty możesz obniżyć bez strat na jakości.
Porównaj oferty różnych firm remontowo-wykończeniowych przed wyborem wykonawcy. Sprawdź opinie. Z góry ustal, jaki masz nieprzekraczalny budżet i skontaktuj się w celu wyceny prac – zobaczysz, który fachowiec oferuje najwięcej.
Tanio-dobrze-szybko – możesz wybrać dwa. Tanio i szybko nie będzie dobrze, więc odradzamy. Dobrze i tanio nie będzie szybko – warto dać ekipie więcej czasu, bo brak pośpiechu może przełożyć się na zmniejszenie kosztów robocizny.
Trzymaj się materiałów od polskich producentów. Zatrudnij ekipę działającą lokalnie, by obniżyć koszty dojazdu.
Jeśli masz odpowiednie umiejętności, wykonaj część prac remontowych samodzielnie czy z pomocą najbliższych. To pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach robocizny. Malowanie ścian nie jest trudne!
Nie musisz wykańczać całego mieszkania od razu. Możesz skupić się na najważniejszych pomieszczeniach, a pozostałe wykończyć w późniejszym terminie.
Skoncentruj się na praktycznej stronie wykończenia, o podnoszeniu estetycznych walorów pomyślisz w dalszej kolejności. Solidna hydraulika jest ważniejsza niż fronty kuchenne z litego drewna.
Przy małym budżecie zleć fachowcom tylko to, co wymaga twardej wiedzy. Obniżaj koszty wykończenia mieszkania, samodzielnie wykonując prace dekoratorskie.
Podsumowanie
Gdy chodzi o wykończenie mieszkania, koszt może się bardzo różnić. Średnio należy liczyć się z kwotą 2000 zł/m².
O kosztach decyduje wiele czynników, a ostatecznej wyceny dokonują ekipy wykończeniowe. Galopująca inflacja cen materiałów budowlanych i robocizny nie ułatwia dopięcia budżetu.
Określając, ile kosztuje wykończenie mieszkania, które chcesz zakupić, weź pod uwagę:
aktualny stan wykończenia,
preferowany standard wykończenia,
metraż mieszkania.
By oszacować swój przypadek, określ aktualny stan wykończenia i procentowy szacunek kosztów względem ceny zakupu nieruchomości. Uwzględnij preferowany standard wykończenia, przemnóż odpowiadający mu szacunek średnich cen przez metraż.
Nie bądź optymistą – w trakcie prac może wyjść sporo dodatkowych kosztów. Przy ograniczonym budżecie skup się na praktycznej stronie i nie myśl o luksusach. Estetykę mieszkania zawsze można poprawić, ale jeśli funkcjonalne aspekty będą niedopracowane… poprawić będzie trzeba i to nie jest tanie!
Drzewa tlenowce, znane też jako Oxytree, to wyjątkowa propozycja dla właścicieli ogrodów. Zainteresowani będą zwłaszcza ci, którym leży na sercu los środowiska i chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do ratowania klimatu. Co to za drzewa? Skąd wzięły się na rynku i co przyniosło im popularność? Tutaj […]
Artykuł sponsorowany Branżę budowlaną i architektoniczną od zawsze cechował dynamiczny rozwój i pęd do poszukiwania nowych rozwiązań. Obok materiałów używanych od lat, cały czas pojawiają się całkiem nowe tworzywa, które rewolucjonizują branże. Na przestrzeni ostatnich dekad jednym z takich materiałów stał się poliwęglan lity. Dziś […]
Planujesz remont? W takim razie warto zacząć od najważniejszej kwestii – ile będzie to kosztować! Przygotowałam więc dla Ciebie kompleksowy artykuł, w którym przedstawię przykładowy cennik usług remontowych 2024. Z pewnością pomoże Ci to odpowiednio zaplanować budżet i podjąć najlepsze decyzje. Dowiesz się dokładnie, za […]
Powermat to polska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą narzędzi oraz elektronarzędzi. W asortymencie marki znajdują się zarówno sprzęty do przydomowego warsztatu, jak i do ogrodu. Jedną z popularniejszych grup produktów tej marki są akumulatorowe opryskiwacze ogrodowe. Firma produkuje aż 4 różne modele zasilane w […]
Jeśli chcesz samodzielnie wprowadzić do domu odrobinę natury, postaw na mech chrobotek. Jak wyhodować ten porost? Nie martw się! Nawet jeśli nie masz ręki do roślin, bez problemu dasz sobie radę. Mech chrobotek nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Choć wielu uważa, że nie da się go […]
Warto poświęcić chwilę, aby zdecydować, jaką choinkę wybrać do swojego domu. Temat może wydawać się prosty, ale lepiej przemyśleć tę decyzję, żeby później móc cieszyć się spokojnymi świętami w przyjemnym dla nas wnętrzu. W końcu to właśnie choinka jest sercem bożonarodzeniowych dekoracji i to ona […]