Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Poradnik
Data aktualizacji 12.06.2024
Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych, by połączyć estetykę z codzienną funkcjonalnością? Decydując o wyborze klamki do drzwi zewnętrznych, zwróć uwagę na kilka podstawowych cech praktycznych. Dokładnie je sprawdź, przemyśl i zapoznaj się z opisem producenta klamki przez ostatecznym zakupem. W tym artykule szczegółowo przeprowadzimy Cię przez najważniejsze cechy klamek zewnętrznych – przeczytaj!
Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych – najważniejsze kwestie
Gdy wybieramy, jaka klamka do drzwi zewnętrznych sprawdzi się w konkretnych drzwiach, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczowe są:
- typ klamki,
- dopasowanie rozstawów do drzwi,
- materiał wykonania,
- strona klamki,
- zabezpieczenia antywłamaniowe,
- estetyka.
Typ klamki do drzwi zewnętrznych
Pierwszą decyzją jest rodzaj klamki. Wyróżniamy cztery opcje.
- Klamki z długim szyldem. Klasyczne rozwiązanie, składające się z klamki w kształcie litery L osadzonej na długiej blasze. Tego typu klamki są dostępna w zróżnicowanych wariantach estetycznych, odpowiednich do drzwi każdego typu. Ich używanie jest wygodne dla każdego.
- Klamka na rozecie. Rozeta to okrągła lub kwadratowa płytka montowana w drzwiach, na niej znajduje się klamka. Pod klamką widnieje oddzielona wkładka na klucz. Efekt jest minimalistyczny, pasuje do nowoczesnych drzwi.
- Pochwyt. Nieruchomy uchwyt zamiast klasycznej klamki, zwykle prostokątny lub w kształcie gałki. Polecany do nowoczesnych drzwi wejściowych o prostych kształtach. Do otworzenia drzwi z zewnątrz zwykle potrzeba klucza, ale są też warianty otwierane po popchnięciu pochwytu. Te drugie są szczególnie wygodne dla dzieci i seniorów z ograniczoną siłą dłoni.
- Gałka. Dobry wybór estetyczny do rustykalnych domów, niestety niezbyt wygodny w użyciu. Jeśli koniecznie chcesz gałkę, wybierz pochwyt w takim kształcie.
Jeśli nie wiesz, co wybrać, wybierz klamkę z długim szyldem – na pewno będzie odpowiednia, ta klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Warto obejrzeć także minimalistyczne klamki z rozetami montowanymi wkładkami. Mogą bardziej Ci się spodobać pod kątem estetycznym. Pochwyt to rozwiązanie stosunkowo rzadko wybierane do prywatnych domów,
Rozstawy zgodne z drzwiami
Najtrudniejsze jest dopasowanie techniczne klamek z długim szyldem. Trzeba zmierzyć kilka rzeczy.
- Rozstaw klamki to odległość między środkiem trzpienia klamki a środkiem otworu na klucz lub zamek. Standardowy rozstaw dla drzwi zewnętrznych w Polsce to 72 mm i taka też będzie większość klamek do wyboru na rynku. Jeśli drzwi są nowe, radzimy zdecydować się właśnie na wariant z takim rozstawem, by w dalekiej przyszłości nie mieć problemu z doborem.
- Należy zweryfikować średnicę trzpienia klamki, który będzie mocowany do wkładki bębenkowej. Standardowa średnica wynosi 8 mm.
- Do drzwi PCV zaleca się stosowanie szyldów o szerokości poniżej 30 mm. Szersze wybiera się do drewnianych, masywnych drzwi.
- Zmierz odległość pomiędzy otworami montażowymi na szyldzie klamki. Standardowe rozstawy wynoszą 210 mm lub 216 mm.
Jeśli wymieniasz klamkę, najlepiej wzorować się na rozstawach poprzedniego modelu. Do nowych drzwi wybierz klamkę o dowolnym rozstawie – otwory i tak trzeba będzie dopiero wywiercić.
Niezniszczalny materiał
Klamki do drzwi zewnętrznych w domach wolnostojących muszą dobrze znosić zmienne warunki atmosferyczne. Klamki w blokach nie mają tego problemu, ale i tak powinny być odporne na zużycie, przecieranie i upływ czasu.
- Najlepszym materiałem na klamkę do drzwi zewnętrznych jest stal szlachetna. Trwała, odporna na warunki atmosferyczne i świetnie się prezentuje. Nie rdzewieje, jej wygląd nie zmienia się z czasem.
- Alternatywą są klamki aluminiowe. Lżejsze od stalowych, pasują do równie lekkich drzwi. W długiej perspektywie okazują się mniej trwałe, więc licz się z koniecznością wymiany za kilka-kilkanaście lat.
- Do dyspozycji są jeszcze klamki mosiężne. Estetyką pasują zwłaszcza do wejść w stylu vintage. Są najdroższą opcją spośród wymienionych.
Odradzamy plastikowe klamki – o ile we wnętrzach sprawdzają się zadowalająco, tak do zewnętrznych są za mało trwałe.
Prawa czy lewa klamka?
Sprawdź, po której stronie drzwi znajdują się zawiasy.
Jeśli zawiasy są po prawej stronie, potrzebujesz klamki prawostronnej. Gdy natomiast zawiasy leżą są po lewej stronie, to potrzebujesz klamki lewostronnej. Przed zakupem sprawdź kierunek klamki w opisie modelu.
Walory antywłamaniowe
Klamka to pierwsza linia obrony przed włamywaczami. Zainwestuj więc w klamkę z mechanizmami antywłamaniowymi potwierdzonymi certyfikatem RC. Ich szyldy zewnętrzne są wzmocnione, a wkładki praktycznie nie da się rozwiercić. Praktycznie – a nawet jeśli zdeterminowanemu złodziejowi uda się sforsować wkładkę, klamka się zablokuje.
Informacje o atestach klamek powinny być zawsze dostępne w opisie na sklepie internetowym, na opakowaniu lub w dokumentacji technicznej produktu.
Estetyka
Ostatnie, ale nie najmniej ważne – jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych pod kątem estetycznym.
- Generalnie, do zewnętrznych drzwi pasują warianty metaliczne – błyszczące i matowe, w barwie zbliżonej do ich koloru. O kolorze ostatecznie decyduje kolor okuć.
- Gdy okucia nie są widoczne, kieruj się kolorami pojawiającymi się w aranżacji wejścia, np. barwą balustrady.
- Do drzwi utrzymanych w nowoczesnym stylu wybierz prosty, surowy model. Dobrze zaprezentują się klamki na rozetach oraz kwadratowe pochwyty.
- Do drzwi dekoracyjnych, przywodzących na myśl wejście do dawnego dworu, stawiaj na klamki dekoracyjne, z szyldami pokrytymi artystycznymi żłobieniami.
- Nie zestawiaj drewnianych drzwi z plastikową klamką. ’
Podsumowanie
Wiesz już, jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych, a więc do dzieła! Określ preferowany typ klamki. Sprawdź, jakie rozstawy otworów zostały po poprzedniej klamce. Dopasuj materiał, kolor i styl. Sprawdź certyfikaty antywłamaniowe i to, po której stronie drzwi są zawiasy.
Pamiętaj, że klamka do drzwi wejściowych to nie tylko element funkcjonalny, ale również dekoracyjny. Postaw na tę, która będzie nie tylko wygodna i bezpieczna, ale również ucieszy Twoje oko za każdym razem, gdy będziesz otwierać drzwi swojego domu.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Opryskiwacz akumulatorowy Powermat – opinie i specyfikacja
Powermat to polska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą narzędzi oraz elektronarzędzi. W asortymencie marki znajdują się zarówno sprzęty do przydomowego warsztatu, jak i do ogrodu. Jedną z popularniejszych grup produktów tej marki są akumulatorowe opryskiwacze ogrodowe. Firma produkuje aż 4 różne modele zasilane w […]
Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Kompleksowy przewodnik
Ogrodzenia panelowe w ostatnich latach zyskały ogromną popularność na rynku dzięki swojej trwałości, estetycznemu wyglądowi oraz relatywnie niskim kosztom montażu. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje ogrodzenie panelowe? W tym artykule przedstawię Ci wszystkie czynniki, które wpływają na cenę takiego ogrodzenia, od materiałów […]
Ile kosztuje dom z bali? Ceny i koszty, które musisz wziąć pod uwagę
Ile kosztuje dom z bali – marzenie wszystkich zmęczonych miejskim zgiełkiem? Zanim zaczniesz budowę, musisz poznać szacunkowe ceny takiego przedsięwzięcia. W tym artykule przedstawimy Ci szczegółowe informacje na temat cen domów z bali, biorąc pod uwagę różne czynniki, które wpływają na ostateczny koszt budowy. Poznasz […]
Nagrzewnica gazowa czy olejowa? Poradnik
Kiedy temperatura spada, a Ty szukasz skutecznego i szybkiego sposobu na dogrzanie warsztatu, garażu, magazynu lub placu budowy, pewnie zastanawiasz się, jaką nagrzewnicę wybrać – gazową czy olejową. Podjęcie decyzji wcale nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. W końcu to od niej zależy Twój komfort […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Jak zaaranżować ogród i taras? Trendy, style i ciekawe pomysły dla każdego
Zastanawiasz się, jak zaaranżować ogród lub taras? Marzysz o przestrzeni, która stanie się Twoją osobistą oazą relaksu, a jednocześnie miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Świetnie się składa! W tym artykule omówię aktualne trendy w aranżacji ogrodów, popularne style oraz oryginalne pomysły, które pomogą Ci […]
Warto zobaczyć
Drzewa tlenowce – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Drzewa tlenowce, znane też jako Oxytree, to wyjątkowa propozycja dla właścicieli ogrodów. Zainteresowani będą zwłaszcza ci, którym leży na sercu los środowiska i chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do ratowania klimatu. Co to za drzewa? Skąd wzięły się na rynku i co przyniosło im popularność? Tutaj […]