Psy i koty uwielbiają czas spędzony na zewnątrz i często trudno namówić je, by wróciły ze spaceru do domu. Dobrym rozwiązaniem, które umili twojemu pupilowi czas, jest urządzenie dla niego balkonu. Na samym początku zorientuj się, czy balkon jest wystarczająco zacieniony latem, a jeśli nie – kup na niego osłonę.
Jeśli masz psa, możesz wyposażyć balkon w wygodne, odporne na wilgoć i temperatury legowisko, a na podłoże rozłożyć dywan zewnętrzny. Zapewni to zwierzakowi wygodę podczas leżenia. Koniecznie upewnij się, że wysokość balkonu oraz szerokość barierek są bezpieczne.
Z kolei koty powinny przebywać na odpowiednio osiatkowanym balkonie. Służą do tego gęste siatki, które rozkłada się po zewnętrznej stronie. Ma ona rozciągać się od płyty balkonu aż po przestrzeń nad nim. Niektóre zestawy wymagają wiercenia w elewacji budynku, a inne są mocowane na specjalnych zaczepach.
Praca zdalna staje się powoli normą, a osoby w takich zawodach dużo czasu spędzają w domu przed komputerem. Dlaczego więc nie przekształcić balkonu w domowe biuro? Wykonywanie obowiązków jest zwykle bardziej przyjemne na świeżym powietrzu i w naturalnym świetle niż w czterech ścianach.
W tym celu wyposaż balkon w wygodny fotel oraz stolik. Będziesz mógł postawić na nim komputer lub dokumenty. Zadbaj o optymalne nasłonecznienie, które nie będzie cię rozpraszać. Znacznie lepiej pracuje się w otoczeniu zieleni, więc wolną przestrzeń możesz uzupełnić różnymi roślinami.
Przedłużeniem zabawy na świeżym powietrzu może stać się balkon. Maluchy mogą spędzać na nim czas pod okiem rodziców i korzystać z pięknej pogody. W zależności od metrażu – wypełnij tę przestrzeń tym, co twoje dziecko lubi najbardziej.
Może być to przenośna piaskownica, basenik, huśtawka czy namiot tipi. Nie powinno na nim zabraknąć dającego cień parasola oraz, jeśli to konieczne, zabezpieczeń na barierce. Tak zaaranżowany balkon może być miejscem kreatywnego rozwoju dziecka i wspólnie spędzonego czasu.
Jeśli ustaliłeś już, do czego będzie służył twój balkon, czas na odrobinę prywatności. Aby poczuć się w pełni komfortowo, dobrze jest zasłonić się przed spojrzeniami sąsiadów. Jest to szczególnie potrzebne w blokach, których okna wychodzą bezpośrednio na siebie. Istnieją na to różne rozwiązania. Należą do nich:
W zależności od usytuowania balkonu będziesz potrzebował większej lub mniejszej osłony.
Płytki ceramiczne na balkonie to ich odgórna reguła. Nie zawsze są estetyczne, a latem potrafią nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur, co bywa uciążliwe. Możesz je jednak zastąpić czymś innym. Taka zmiana nie tylko poprawi komfort użytkowania, ale wpłynie też pozytywnie na jego wygląd. Rozważ te propozycje:
Zastanów się, co i gdzie powinno znaleźć się na twoim balkonie. Jeśli dobrze ulokujesz poszczególne elementy aranżacji, przestrzeń będzie dla ciebie użytkowa.
Przy małym metrażu dobrze będzie zdecydować się na niewielką ilość mebli, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni. Zbyt zagracona przestrzeń może utrudnić swobodne korzystanie z niej.
Duże balkony dają więcej pola manewru. Mogą być one traktowane nawet jako osobny pokój, w którym zmieści się wiele mebli, takich jak sofa, obszerny stół z krzesłami i huśtawka.
Kiedy obmyśliłeś już plan działania i wiesz, co chciałbyś umieścić na swoim balkonie – czas na meble. Obecna oferta sklepów z wyposażeniem ogrodowym daje szeroki wybór możliwości. Większość propozycji swym wyglądem przypomina klasyczne meble domowe, jednak są one wykonane z odpornych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne. Bez obaw możesz używać ich w miejscu narażonym na deszcz i słońce.
Podstawowym meblem na balkon jest siedzisko. Wybór designu i koloru zależy od twojego gustu. Bardzo modnym rozwiązaniem są krzesła wykonane z technorattanu, który od swojej klasycznej wersji różni się tym, że jest syntetyczny. Jest to szczególnie popularny materiał w wystrojach boho. Dobrze sprawdzą się również plastikowe modele lub te z wykorzystaniem odpornego na rdzę metalu i sztucznej tkaniny.
Praktyczne rozwiązanie do małych balkonów stanowi wiszący stolik na barierkę. Pozwala on zaoszczędzić przestrzeń na podłodze. Ciekawym pomysłem może być użycie skrzyni, której wieko posłuży jako blat do stawiania, a wnętrze do przechowywania rzeczy.
Funkcjonalne są również stoły z możliwością składania i rozkładania. Wykonywane są one z podobnych materiałów co wymienione wcześniej krzesła, ale czasem blat zrobiony jest ze szkła hartowanego.
Zawieszone na balkonie pozwalają na relaks i odrobinę zabawy. Hamaki wykonane są zwykle z grubych i odpornych tkanin. Ich zawieszenie często wymaga zamontowania kotwy z oczkiem w elewacji. Niektóre huśtawki również trzeba mocować za pomocą wkrętów, ale dostępne są też te stojące. Często mają one formę kokona, w którym można wygodnie się ułożyć.
W pełni zaaranżowany balkon nie może obyć się bez dodatków, które nadadzą całości odpowiedniego klimatu.
Zdecyduj się na ozdobne donice, w których znajdą się rośliny. Część z nich zawieś na hakach i barierkach, aby zyskać dodatkowe miejsce. Najlepsze gatunki do cienia to begonia, fuksja, barwinek, hortensja i paproć. W nasłonecznionym miejscu sprawdzą się petunia, pelargonia, nasturcja, cynia lub werbena.
Jeśli, twój balkon jest mocno oświetlony – koniecznie zainwestuj w parasol. Zbyt długie przebywanie na słońcu jest po pierwsze męczące, a po drugie bardzo szkodliwe. Wybierz taki, który będzie miał możliwość optymalnego ustawienia pod dowolnym kątem.
Wieczorem klimatu dodadzą zapalone świece w ozdobnych lampionach. Ciekawą alternatywą są również światełka, które możesz zawiesić, np. na barierce. Konieczny jednak będzie dostęp do źródła prądu. Jeśli nie masz takiego na balkonie – możesz kupić lampy zasilane energią słoneczną.
Wiesz już, jak modnie zaaranżować swój balkon? Zacznij od ustalenia, co będziesz na nim robił, następnie zaplanuj przestrzeń, wybierz meble, dodatki i oświetlenie. Postaw na materiały odporne na trudne warunki atmosferyczne. Zadbaj, aby była to komfortowa przestrzeń, która zachęca do tego, by spędzać w niej czas.
Nemezja (nemesia) inaczej jawnostka to wyjątkowo dekoracyjna roślina o intensywnych barwach, którą coraz częściej można spotkać w polskich ogrodach. Choć jej pochodzenie wiąże się z gorącymi terenami Afryki Południowej, świetnie radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, o ile zapewnimy jej odpowiednie stanowisko i pielęgnację. Jej […]
W dzisiejszych czasach koszty energii elektrycznej, gazu i innych nośników energii stale wzrastają. Wiele osób staje przed wyzwaniem, jak poradzić sobie z opłatami, które coraz bardziej obciążają budżet domowy. Jednym z rozwiązań, które wprowadzono w Polsce, jest bon energetyczny. Co to, dla kogo, od kiedy […]
Urządzasz mieszkanie, kupiłeś nowe meble lub właśnie wróciłeś z podróży? Nawet nie podejrzewasz, że wraz z bagażem, kanapą czy dywanem mogłeś sprowadzić do domu nieproszonych lokatorów – pluskwy. To jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, które mogą zakłócić Twój spokój. Ich ukąszenia powodują swędzenie, alergie, a […]
Drzewa tlenowce, znane też jako Oxytree, to wyjątkowa propozycja dla właścicieli ogrodów. Zainteresowani będą zwłaszcza ci, którym leży na sercu los środowiska i chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do ratowania klimatu. Co to za drzewa? Skąd wzięły się na rynku i co przyniosło im popularność? Tutaj […]
Kiedy temperatura spada, a Ty szukasz skutecznego i szybkiego sposobu na dogrzanie warsztatu, garażu, magazynu lub placu budowy, pewnie zastanawiasz się, jaką nagrzewnicę wybrać – gazową czy olejową. Podjęcie decyzji wcale nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. W końcu to od niej zależy Twój komfort […]
Jak kupić mieszkanie nie będąc obeznanym z rynkiem nieruchomości i bankowością? Od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakich sytuacji się spodziewać? Myślisz teraz o jednej z najważniejszych transakcji podejmowanych w życiu, a my rozbijamy ją na czynniki pierwsze. Przy kupowaniu mieszkania czeka Cię […]