Ile trwa budowa domu pod klucz?
Data aktualizacji 25.10.2024
Artykuł sponsorowany
Coraz więcej inwestorów wybiera wygodną opcję budowy domu pod klucz. Oznacza to, że dom jest wykończony w takim standardzie, że wystarczy go jedynie umeblować, aby móc się wprowadzić. Jednak doprowadzenie obiektu do tego stanu wymaga przejścia przez kilka wcześniejszych etapów, spośród których każdy ma swoje wymagania i zawiera szereg prac do przeprowadzenia. Sprawdźmy zatem, ile czasu zajmują poszczególne etapy i ile trwa budowa domu pod klucz.
Ile trwa budowa domu jednorodzinnego na każdym z etapów?
Budowa domów w Łodzi oraz innych dużych miastach coraz rzadziej odbywa się systemem gospodarczym – zamiast tego inwestorzy zlecają prace generalnemu wykonawcy, który odpowiada za kompleksową organizację i przebieg procesu budowy. To rozwiązanie wygodne i bezpieczne, bo doświadczenie takiej firmy budowlanej, w połączeniu z jej znajomością lokalnych uwarunkowań oraz rozwiniętą logistyką, dają pewność zakończenia budowy w terminie. Sprawdźmy zatem, ile trwa budowa domu w technologii murowanej z profesjonalnym generalnym wykonawcą.
Jak długo trwa budowa domu do stanu surowego zamkniętego?
Pierwszym etapem budowy jest osiągnięcie tak zwanego stanu zerowego, a więc przygotowanie podłoża, ścian i stop fundamentowych oraz piwnicznych. Istotną rolę odgrywają tutaj także prace związane z hydroizolacją podłoża. Doprowadzenie prac budowlanych do poziomu gruntu powinno zająć od około dwóch tygodni do miesiąca.
Następnie przechodzimy do etapu stanu surowego otwartego (SSO), który zakłada wzniesienie konstrukcji domu, a więc ścian nośnych, stropów i dachu. Zależnie od wielkości budynku oraz skomplikowania projektu dom w technologii murowanej można doprowadzić do tego etapu w 3-4 miesiące.
Później prace koncentrują się na zamontowaniu wszystkich okien i drzwi, co kończy się uzyskaniem stanu surowego zamkniętego (SSZ). W tym standardzie budynek będzie gotowy po 5-7 miesiącach od rozpoczęcia robót.
Ile trwa budowa domu w stanie deweloperskim i pod klucz?
Praktyka pokazuje, że wciąż najchętniej wybieraną przez inwestorów opcją jest branżowy standard, a więc doprowadzenie domu do tak zwanego stanu deweloperskiego. Obejmuje on między innymi:
- otynkowanie i ocieplenie ścian, a także wykonanie elewacji,
- wykonanie podłóg,
- stworzenie pełnej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych,
- ocieplenie dachu,
- montaż źródła ciepła i rozprowadzenie instalacji.
Szacuje się, że doświadczony generalny wykonawca jest stanie zbudować murowany dom w jednorodzinny w stanie deweloperskim w 8-10 miesięcy (i to nawet w wariancie energooszczędnym, który obniża koszty późniejszej eksploatacji budynku).
Natomiast bardzo trudno jest oszacować zarówno koszt, jak i czas budowy domu pod klucz. Mamy tu bowiem do czynienia między innymi z pełnym wykończeniem kuchni i łazienki, a także położeniem podłóg w całym domu. Wiele w tej gestii zależy od inwestora – technik, materiałów i urządzeń, które wybierze do montażu. Nie bez znaczenia jest również sam metraż pomieszczeń. Dlatego też zastanawiając się, ile trwa budowa domu pod klucz, trzeba mieć świadomość, że do daty ukończenia stanu deweloperskiego trzeba dołożyć nawet kilka miesięcy.
Nie zmienia to jednak faktu, że większość prac, które trzeba wykonać, by doprowadzić budynek stanu „pod klucz”, jest na tyle uciążliwych, że zleceniodawcy coraz częściej doceniają możliwość przeprowadzenia ich w jednym procesie, u jednego wykonawcy. Z tego względu, choć to stan deweloperski wciąż jest w Polsce standardem, to w najbliższych latach będzie prawdopodobnie przybywało zamówień na budynki niewymagające samodzielnego wykończenia kluczowych pomieszczeń. Głównie ze względu na dłuższy czas trwania realizacji takiego przedsięwzięcia własnym sumptem.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Nagrzewnica gazowa czy olejowa? Poradnik
Kiedy temperatura spada, a Ty szukasz skutecznego i szybkiego sposobu na dogrzanie warsztatu, garażu, magazynu lub placu budowy, pewnie zastanawiasz się, jaką nagrzewnicę wybrać – gazową czy olejową. Podjęcie decyzji wcale nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. W końcu to od niej zależy Twój komfort […]
Pomysł na ogrodzenie domu – ogrodzenie panelowe na 3 sposoby
Ogrodzenie domu to niezwykle ważna kwestia. Przede wszystkim pełni ono funkcję ochronną – zabezpiecza jego teren przed intruzami i wzrokiem przechodniów. Pozwala wydzielić dokładny zakres działki. Dodatkowo ogrodzenie domu może pełnić jednocześnie rolę estetyczną. Wystarczy dopasować je do aranżacji zewnętrza domu lub połączyć z ogrodem […]
Poliwęglan lity w nowoczesnym budownictwie – 4 argumenty za wykorzystaniem tego materiału
Artykuł sponsorowany Branżę budowlaną i architektoniczną od zawsze cechował dynamiczny rozwój i pęd do poszukiwania nowych rozwiązań. Obok materiałów używanych od lat, cały czas pojawiają się całkiem nowe tworzywa, które rewolucjonizują branże. Na przestrzeni ostatnich dekad jednym z takich materiałów stał się poliwęglan lity. Dziś […]
Łóżka do sypialni – jakie są rodzaje?
Artykuł sponsorowany Sypialnia to miejsce relaksu i regeneracji, a jej centralnym meblem jest łóżko, które powinno być perfekcyjnie dopasowane nie tylko do potrzeb użytkownika, ale i stylu wnętrza. Poszukujesz idealnego łóżka dla siebie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Wybór może być trudniejszy, niż się […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Taras z kostki i palisady – jak zrobić?
Budowa tarasu z kostki brukowej oraz zastosowanie palisad jako jego obramowania to jedno z najpopularniejszych i najefektywniejszych rozwiązań w aranżacji terenu wokół domu. Taka konstrukcja to doskonały sposób na stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni. Jak stworzyć taras z kostki i palisady? W tym artykule przedstawię […]
Warto zobaczyć
Kratki ściekowe – przewodnik po rodzajach, zastosowaniu i zasadach montażu
Artykuł sponsorowany Infrastruktura kanalizacyjna to kluczowy element każdego zakładu przemysłowego, ale także domowego. W tym kontekście kratki ściekowe odgrywają ważną rolę w efektywnym usuwaniu ciekłych zanieczyszczeń i zapewnieniu wysokiego poziomu higieny pracy. Kratka ściekowa kwadratowa oraz kratka ściekowa okrągła to typy, które można spotkać w […]