Czy stal szlachetna rdzewieje? Tłumaczymy

Data aktualizacji 20.02.2025

Czy stal szlachetna rdzewieje? Tłumaczymy

Stal szlachetna, nazywana też stalą chirurgiczną to materiał powszechnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Używa się jej do produkcji narzędzi chirurgicznych, akcesoriów kuchennych czy biżuterii. Jeżeli zastanawiasz się, czy stal szlachetna rdzewieje, przeczytaj dalszą część artykułu.

Czy stal szlachetna rdzewieje? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, warto dowiedzieć się, czym jest stal szlachetna i co tak naprawdę kryje się za tą nazwą. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to stop metalu stosowany powszechnie w przemyśle medycznym, spożywczym i jubilerskim. Przy produkcji różnego rodzaju narzędzi, akcesoriów czy modnych dodatków wykorzystuje się cztery rodzaje stali: 200, 300, 400 i 500. 

Do najpopularniejszych należy seria 300, a dokładnie ta z oznaczeniem 304 i 316L. Pierwsza ma w składzie takie pierwiastki jak żelazo, nikiel, chrom, mangan, krzem i węgiel. Druga z kolei jest wzbogacona o molibden, siarkę, fosfor, azot i miedź.

Czy stal szlachetna rdzewieje? Wszystko zależy od tego, z którą serią mamy do czynienia. Ważne jest też, czy stal ma kontakt z wodą i środkami chemicznymi, które nawet przy kontakcie z najwyższej jakości stalą, w końcu mogą negatywnie na nią wpływać.

Powszechnie uważa się, że stal serii 304 i 316L jest najbardziej odporna na korozję. Jeżeli wybierzesz metal właśnie tak oznaczony, istnieje minimalne ryzyko, że na jego powierzchni pojawi się rdza. Powtórzmy więc raz jeszcze – stal szlachetna nie rdzewieje, jeżeli powstała z jednej z wymienionych wcześniej serii. Jeżeli rdza jednak wystąpiła, oznacza to, że nie dbano wystarczająco o materiał. W końcu z każdym metalem warto należycie się obchodzić.

W jakich sytuacjach stal może rdzewieć?

Wiesz już, że w pewnych warunkach istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się rdzy. Kiedy powierzchnia stali może zacząć rdzewieć?

Uszkodzona warstwa pasywna

Warstwa pasywna to cienka warstwa tlenku powstałego na powierzchni metalu. Wytwarza się ona poprzez kontakt chromu z tlenem, który znajduje się w powietrzu. Jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia, stal może zacząć rdzewieć. Trzeba więc uważać, by na stali nie powstawały zadrapania oraz, by nie była poddawana długotrwałemu działaniu wody i środków chemicznych.

Zanieczyszczenia powierzchniowe

Stal może ulegać korozji, jeśli na jej powierzchni zaczną gromadzić się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Osadzanie się soli lub substancji chemicznych prowadzi do powstawania rdzy. Sól dodatkowo powoduje tzw. korozję wżerową – na powierzchni stali pojawiają się wówczas małe, ale głębokie ubytki. Jeżeli do tego dochodzi wilgotne środowisko, np. spowodowane kwaśnym deszczem, rdzewienie występuje jeszcze szybciej.

Niska jakość stali

Niestety nie wszystkie rodzaje są tak samo odporne na korozję. Właśnie dlatego tak ważne jest wybieranie stali wysokiej jakości. Przed zakupem konkretnego produktu warto upewnić się, że do jego produkcji użyto stali z oznaczeniem 304 lub 316L. Zawierają one dużą ilość takich pierwiastków, takich jak nikiel i chrom, które działają niczym tarcza ochronna.

Czy stal szlachetna rdzewieje na okrągłym przedmiocie?
Uszkodzenie warstwy pasywnej może prowadzić do głębokiej rdzy.

Jak zapobiec rdzewieniu stali?

Rdzewienia stali nie zawsze da się uniknąć. Nawet ta wysokiej jakości może prędzej czy później ulec korozji. Można jednak temu zapobiec. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

  1. Regularnie czyść powierzchnię stali. To klucz do utrzymania jej w nienagannym stanie. Regularne usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz czy tłuszcz pomoże ochronić stal przed rdzewieniem. Używaj do tego łagodnych detergentów, ciepłej wody i miękkiej ściereczki. Pamiętaj o dokładnym wysuszeniu powierzchni.
  2. Unikaj kontaktu stali ze stalą węglową. Może pojawić się wówczas tzw. korozja galwaniczna, szczególnie jeśli dochodzi do tego woda. Narzędzia wykonane ze stali węglowej mogą dodatkowo pozostawić na powierzchni stali szlachetnej cząstki żelaza. Stąd już prosta droga do trwałej rdzy.
  3. Nie narażaj stali na działanie silnych substancji chemicznych. Takie substancje mogą znacznie uszkodzić stalową powierzchnię, a w konsekwencji prowadzić do powstania korozji. Do jej czyszczenia nie używaj więc agresywnych środków.

W tym artykule odpowiedzieliśmy na pytanie, czy stal szlachetna rdzewieje. Wiesz już, że jest to zależne od kilku czynników. Masz również świadomość, że ze stalą trzeba się odpowiednio obchodzić. Tylko dzięki temu jej powierzchnia nie zacznie rdzewieć.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Jak zasadzić awokado? Tłumaczymy krok po kroku

Lifestyle

Jak zasadzić awokado? Tłumaczymy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zasadzić awokado w domowych warunkach? Choć uprawa tego egzotycznego owocu wymaga trochę cierpliwości, proces jest prostszy, niż myślisz. W tym poradniku dowiesz się, jak krok po kroku to zrobić. Podpowiem Ci, jak wybrać odpowiednią pestkę, ukorzenić ją, a następnie zasadzić w doniczce, […]

czytaj dalej

Jak zrobić bransoletkę? Instrukcja krok po kroku

Lifestyle

Jak zrobić bransoletkę? Instrukcja krok po kroku

Bransoletka to niezwykle efektowna i kobieca ozdoba. Dzięki niej możesz także wyrazić siebie. Własnoręcznie wykonana biżuteria to oryginalny dodatek do stylizacji lub wyjątkowy prezent dla bliskiej Ci osoby. Zastanawiasz się, jak zrobić bransoletkę, która będzie pięknie prezentować się na dłoni? Sięgnij po nasz poradnik. Jak […]

czytaj dalej

Książki o rozwoju osobistym, które warto przeczytać – 7 najlepszych w 2024

Lifestyle

Książki o rozwoju osobistym, które warto przeczytać – 7 najlepszych w 2024

Książki o rozwoju osobistym, które warto przeczytać, bo realnie wniosą do Twojego życia coś ważnego – oto 7 propozycji obowiązkowych dla każdego, kto poszukuje dobrej książki o samorozwoju. Stoją za nimi doświadczeni trenerzy, psychologowie, doradcy biznesowi i nie tylko. Poznaj publikacje, które pomogą Ci rozwinąć […]

czytaj dalej

Biżuteria do sukienki na wesele – jaką wybrać?

Lifestyle

Biżuteria do sukienki na wesele – jaką wybrać?

Wesele to przepiękna uroczystość. Jako gość z pewnością chcesz zaprezentować się ładnie i z klasą, jednocześnie nie przyćmiewając panny młodej. Biżuteria, którą założysz, powinna stanowić spójną całość z sukienką. Jeżeli nie wiesz, jaka biżuteria na wesele będzie najlepsza, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Biżuteria do sukienki […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Lifestyle

Czym wybielić zżółkłe firany?

Śnieżnobiałe firany to niezwykle estetyczna dekoracja okienna, która nadaje wnętrzu elegancji i klasy. Jednak z czasem, pomimo prania, tracą one swój oryginalny odcień, a na tkaninie pojawia się żółta poświata. Czy można temu zaradzić? Czym wybielić zżółkłe firany? Jak zrobić to bezpiecznie w domu? Oto […]

czytaj dalej

Czym wybielić zżółkłe firany?

Warto zobaczyć

Lifestyle

Podziękowania na wieczór kawalerski dla gości

Wieczór kawalerski to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego przyszłego pana młodego. To czas spędzony z najbliższymi przyjaciółmi, pełen śmiechu, zabawy oraz wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci. Organizując tę szczególną imprezę, warto pomyśleć o drobnym geście wdzięczności dla zaproszonych. Podziękowanie za obecność i wspólnie […]

czytaj dalej

Podziękowania na wieczór kawalerski dla gości