Czym umyć ścianę? Sprawdzone sposoby
Data aktualizacji 13.02.2025

Utrzymanie ścian w czystości jest ważne, jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie wnętrza. Co więcej, pozostawienie na nich zabrudzeń może spowodować ich trwałe odbarwienie. Czym umyć ścianę – bezpieczne i skuteczne? Odpowiadamy!
Czym umyć ścianę? Skuteczne metody
Ściany, jak każdy inny element domu, są narażone na zabrudzenia. Umycie ich jednak nie zawsze jest takie oczywiste i nasuwa wiele pytań. Często obawiamy się, że wraz z brudem zmyjemy ze ścian farbę. Czego zatem użyć, żeby pozbyć się plam? Przede wszystkim należy działać delikatnie.
Ścierka z mikrofibry
Sprawdzi się na świeże zabrudzenia, takie jak jedzenie czy różne ciecze. Mikrofibra jest wykonana z bardzo miękkich i elastycznych włókien, dlatego nadaje się do mycia delikatnych powierzchni. Nie wymaga użycia detergentów, ponieważ zwilżona wodą świetnie usuwa plamy.
Gąbka do mycia
Równie dobrze spełnia swoje zadanie podczas prac porządkowych. Można użyć jej na stare, zaschnięte plamy. Miękka część gąbki delikatnie usunie to, czego chcemy się pozbyć i przy okazji nie zedrze farby. Używana zarówno na mokro, jak i z użyciem detergentu poradzi sobie nawet z ciężkimi zabrudzeniami.
Mop do ścian
Sprawdza się do usuwania z dużych powierzchni ścian kurzu i pajęczyn. Jego końcówka jest płaska i wykonana z mikrofibry, dlatego delikatnie ściąga wszystkie zabrudzenia. Taka czynność wymaga ostrożności – można wykonywać ją na sucho lub na mokro. Pamiętać jednak należy o dokładnym płukaniu narzędzia i jego mocnym odsączaniu, aby nie pobrudzić, ani nie zalać ścian.
Płyn do mycia naczyń
To bezpieczna alternatywa dla innych środków myjących. Płyn do mycia naczyń przez swój bliski kontakt z naczyniami i żywnością musi mieć w miarę prosty skład. Oznacza to, że mycie nim różnych powierzchni jest delikatne i nie stanowi zagrożenia. Rozpuszczony w wodzie usunie zarówno stare, jak i świeże zabrudzenia nie zmywając koloru.
Płyn do mycia szyb
Na ścianach pokrytych farbami akrylowymi i lateksowymi dobrze poradzi sobie płyn do szyb. Zwykle ma on w swoim składzie zawarty alkohol, dlatego dobrze rozpuszcza tłuste plamy. Wystarczy spryskać brudne miejsca i odczekać ok. 15 min, aż środek zacznie działać. Na koniec całość należy wytrzeć wilgotną ściereczką.
Pianka do golenia
To ciekawy, choć mało znany sposób na usunięcie plam ze ścian. Pianka pomaga rozbić tłuszcze, przez co ich zmycie jest łatwiejsze. Co ważne, ryzyko uszkodzenia ściany tą metodą jest minimalne. Nałożony na zabrudzenie produkt należy pozostawić na ok. 20 min i zmyć na mokro.
Soda oczyszczona z wodą
Jest to duet, który od lat znajduje swoje zastosowanie w domach. Jest naturalny, skuteczny i delikatny. Pastę z sody i wody można wykonać „na oko”, dosypując do niewielkiej ilości cieczy proszek. Tak wykonany środek czyszczący należy nałożyć się na plamę i odczekać kilka minut, a na koniec wytrzeć. Szczególnie dobrze radzi sobie z wybielaniem plam po kredkach i flamastrach.
Ocet z wodą
Na trudne zabrudzenia, takie jak pleśń, grzyb lub tłuszcz, przyda się roztwór z octu i wody. Jest to znana mieszanka, która sprawdza się na różnych typach powierzchni. Użyta na ścianach nie szkodzi im, ale usuwa z nich wszystkie plamy i odkaża. Jeśli zapach tego naturalnego środka do mycia okaże się być uciążliwy – najlepiej czynność wykonać przy otwartych oknach.
Mydło malarskie
Jeśli zabrudzenia są naprawdę ciężkie, usunąć je może mydło malarskie. Stosowane jest zwykle przed malowaniem ścian, ale sprawdzi się też w trakcie porządków domowych. Skutecznie radzi sobie z wszelkiego rodzaju plamami, a jego użycie jest bardzo proste. Wystarczy rozpuścić produkt w wodzie zgodnie z instrukcją z tyłu opakowania, a następnie umyć ściany ścierką lub gąbką.
Specjalistyczne środki czyszczące
Ciężkie i stare zabrudzenia mogą okazać się niemożliwe do usunięcia z wykorzystaniem powyższych metod. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne środki do mycia dedykowane ścianom. Ich skład chemiczny zawiera substancje, które nie rozpuszczają farby, ale likwidują brud. Jest to praktyczne rozwiązanie do codziennego użytku, jeśli ściany są często narażone na plamy. Zwykle produkty te są w formie wygodnego sprayu.

Różne typy zabrudzeń ścian
Przed przystąpieniem do mycia ścian warto ustalić, z jakim rodzajem brudu mamy do czynienia. Pozwoli to dobrać odpowiednią metodę działania, co znacznie usprawni cały proces sprzątania. Do najczęstszych plam należą:
- kurz – łatwy do usunięcia nawet na sucho, ale pozostawiony na dłużej może przyczynić się do szarzenia ścian;
- tłuszcze – odbicia z dłoni, sadza, resztki jedzenia czy plamy po gotowaniu;
- kredki i flamastry – często zostawiane przez dzieci, mogą być trwałe, jeśli w porę się ich nie usunie;
- ślady po zwierzętach – od ocierania się o ściany i opierania łapami, często są to plamy z ziemi i błota;
- plamy po owadach – niewielki komar może zostawić na ścianie uciążliwą plamę, podobnie odchody much i innych owadów;
- wilgoć i pleśń – to jedno z najcięższych zabrudzeń, które często musi być usuwane za pomocą środków na bazie chloru. Często występuje na ścianach w łazience i przy oknach.
Istotne jest również ustalenie tego, czy plama jest stała, czy płynna. Ciecze zwykle są łatwiejsze do usunięcia, a drugi typ wymaga namoczenia i intensywniejszych działań. Im szybciej zabrudzenie zostanie zauważone i umyte – tym lepszy efekt osiągniemy.

Czym nie myć ścian?
Do usuwania zabrudzeń ścian nie powinno stosować się silnych środków chemicznych, takich jak mleczka czyszczące, wybielacze, proszki do prania itp. Może się to zakończyć poważnymi uszkodzeniami ścian i koniecznością malowania całości na nowo.
Zdecydowanie odradza się również tarcia plam na ścianach, zwłaszcza z użyciem szczotek i innych narzędzi ścierających. Takie działanie zedrze farbę i pozostawi nieestetyczne ślady.

Mycie ścian – krótkie podsumowanie
Czyste ściany wpływają na estetykę całego pomieszczenia. Są jednak narażone na częste zabrudzenia zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. Usuwanie plam nie zawsze jest takie proste, ponieważ obawiamy się uszkodzenia farby pod nimi. Warto wybierać delikatne i sprawdzone metody, aby nie przysporzyć sobie dodatkowej pracy.
Lekkie zabrudzenia można umyć samą wodą, a stare i zaschnięte – domowymi metodami i specjalnymi środkami. Przed porządkami warto ustalić, z jakim rodzajem zabrudzenia mamy do czynienia, aby dopasować do niego odpowiednią metodę działania.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Układanie płytek – ceny w 2024 roku
Dla każdego, kogo interesuje układanie płytek, cena ma duże znaczenie. Ważne jest poznanie widełek typowych dla takich prac i dowiedzeniu się, od czego zależą. Pozwala to na określenie planowanego budżetu i możliwość oceny kosztów proponowanych przez specjalistów z tej branży. Sprawdź, co musisz wiedzieć o […]
1 hektar – ile to m2 i arów? Kalkulator powierzchni
Wybór odpowiedniej działki to jedna z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu lub inwestycji w ziemię. Zapewne często spotykasz się z różnymi jednostkami miary, jak hektary, ary czy metry kwadratowe. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się one skomplikowane, ale ich zrozumienie pozwoli Ci lepiej […]
Jaka choinka do domu jest najlepsza?
Warto poświęcić chwilę, aby zdecydować, jaką choinkę wybrać do swojego domu. Temat może wydawać się prosty, ale lepiej przemyśleć tę decyzję, żeby później móc cieszyć się spokojnymi świętami w przyjemnym dla nas wnętrzu. W końcu to właśnie choinka jest sercem bożonarodzeniowych dekoracji i to ona […]
Nagrzewnica gazowa czy olejowa? Poradnik
Kiedy temperatura spada, a Ty szukasz skutecznego i szybkiego sposobu na dogrzanie warsztatu, garażu, magazynu lub placu budowy, pewnie zastanawiasz się, jaką nagrzewnicę wybrać – gazową czy olejową. Podjęcie decyzji wcale nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. W końcu to od niej zależy Twój komfort […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Mech chrobotek – jak wyhodować samodzielnie? Poradnik
Jeśli chcesz samodzielnie wprowadzić do domu odrobinę natury, postaw na mech chrobotek. Jak wyhodować ten porost? Nie martw się! Nawet jeśli nie masz ręki do roślin, bez problemu dasz sobie radę. Mech chrobotek nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Choć wielu uważa, że nie da się go […]
Warto zobaczyć
Jaką kołdrę na lato wybrać?
Czy wiesz, że odpowiednio dobrana kołdra na lato może diametralnie poprawić jakość Twojego snu? Wysokie temperatury i duszne noce mogą skutecznie zakłócić regenerację organizmu, dlatego warto zastanowić się nad zmianą zimowej kołdry na lżejszą, letnią wersję. W naszym artykule dowiesz się, dlaczego taka zmiana jest […]