Malfini – co to za firma? Działalność i historia

Data aktualizacji 26.05.2024

Malfini – co to za firma? Działalność i historia

Malfini – co to za firma? Z pewnością wiele razy miałeś z nią do czynienia, nawet o tym nie wiedząc. Być może nieświadomie posiadasz wiele jej produktów. Tutaj dowiesz się, skąd pochodzi, w czym się specjalizuje i gdzie na nią trafisz. Dlaczego koszulki Malfini generują miliardy, co stoi za jej sukcesem, czym zajmowała się na początku swojej historii i w czym rozwija się dzisiaj? Poznaj jednego z dominatorów europejskiego rynku odzieżowego – czytaj!

Malfini – co to za firma w 2024 roku? Działalność na rynku

Malfini to czeski lider w dziedzinie ubrań typu basic. Basic, czyli bez wzorów, w najprostszych możliwych fasonach. Tłumacząc dosłownie, jest to po prostu odzież bazowa. W asortymencie nie ma ubrań w oryginalnych designach – to nie jest marka fashion.

Logo Malfini. Źróło: oficjalna strona Malfini.

Zamysłem takiej odzieży jest służenie jako podstawa pod własne nadruki. Malfini dystrybuuje ubrania, które po przejściu przez drukarnię służą jako firmowa odzież w dziesiątkach branż. Czesi skupiają się na tym, by oferta odpowiadała klientom biznesowym kupującym hurtowo. Koszulki Malfini kupisz także w firmach zajmujących się tworzeniem ubrań z nadrukami, m.in. PrintSC, gdzie możesz zamówić je od razu z własnym wzorem.

Firma obecna jest na rynku od 1999 roku. Wcześniej znana była pod nazwą Adler. Zmiana nazwy w 2020 roku była strategicznym krokiem mającym na celu wprowadzenie świeżości i podkreślenie otwartości marki na innowacje. Co ciekawe, w języku czeskim, adler oznacza orła, tak samo jak malfini.

Domena Malfini to męskie, damskie i dziecięce ubrania bazowe. Źródło: oficjalna strona Malfini.

Z jakimi branżami współpracuje firma?

Z racji szerokości asortymentu, produkty spod szyldu Malfini możesz zobaczyć u przedstawicieli większości branż. Z powodzeniem wykorzystuje je nawet branża fashion, tworząc własne kolekcje – bazowe ubrania Czechów można do woli personalizować. 

Odzież od Malfini noszą m.in.:

 • firmy usługowe,
 • pracownicy firm produkcyjnych,
 • pracownicy handlu,
 • placówki edukacyjne,
 • wojsko,
 • organizacje pozarządowe.

Z pewnością zetknąłeś się z odzieżą tej czeskiej firmy w pobliskim hotelu czy u kuriera działającego w Twoim rejonie. Malfini proponuje nawet odzież odpowiednią dla myśliwych, wędkarzy czy projektantów własnych ubrań. 

Bluzy czy koszulki Malfini możesz kupić także jako prywatna osoba, na własne potrzeby. Są powszechnie dostępne w sklepach i na platformach sprzedażowych.

Firma Malfini wprowadziła do oferty m.in. serię Camouflage, zaprojektowaną z myślą o przede wszystkim branży militarnej. Źródło: oficjalna strona Malfini.

Jakimi typami odzieży zajmuje się Malfini?

Pod szyldem orła znajdują się 4 marki. Wszystkie nadają się do ozdobienia własnymi nadrukami.

 • Malfini – najszersza kolekcja, połączenie świetnej jakości i średniej ceny. Powszechnie używana, noszona również przez prywatnych użytkowników.
 • Piccolio – kolekcja tanich ubrań basic w zadowalającej jakości, z odrywanymi metkami. Przeznaczona do celów reklamowych, jak również dla projektantów ubrań.
 • Malfini Premium – ubrania z wyższej półki jakościowej i cenowej, z organiczną bawełną. Chętnie używane w miejscach, gdzie doskonały wizerunek pracowników jest na pierwszym miejscu, ale charakter obowiązków wymaga stuprocentowej wygody.
 • Rimeck – odzież robocza dla pracowników fizycznych. Zobaczysz ją m.in. na halach produkcyjnych, budowach, magazynach. Ma właściwości ochronne, jest wykonana z wyjątkowo trwałych materiałów.

Marki te dzielą się jeszcze na mniejsze kolekcje, np. pod roboczą markę Rimeck podlega kolekcja Vertex. Asortyment Malfini jest stale modyfikowany. Aktualnie jest to ponad 350 produktów w ponad 14 tysiącach wariantów kolorystycznych.

Malfini – info historyczne w pigułce

Historia Malfini rozpoczęła się w 1999 roku, gdy dwaj koledzy, Martin Hausenblas i Pavel Neumann, postanowili założyć agencję reklamową. Właściciele agencji szybko jednak dostrzegli potencjał w rosnącym rynku odzieży reklamowej i firma zmieniła profil na dystrybutora ubrań typu basic importowanych z Chin, a aktualnie też z innych krajów azjatyckich. 

 • Ekspansja na światowy rynek zaczęła się od sąsiadów – Polski i Słowacji. 
 • Przełomowym momentem było wejście Czech do strefy Schengen – to ułatwiło poszerzanie działalności na inne kraje Unii Europejskiej. 
 • W 2012 w sprzedaży pojawiła się kultowa koszulka męska oraz cała kolekcja Malfini Premium. 
 • W 2016 roku wprowadzono markę Piccolo, a rok później roboczą Rimeck.
 • W 2018 roku rozpoczął się proces rebrandingu, ostatecznie dopięty w 2020 roku.
 • Na przestrzeni działalności Malfini inwestowała w nowe budynki na terenie Czech i odhaczała kolejne progi wysokości sprzedaży. 

Perspektywy Malfini – firma odpowiedzialna

Na czym aktualnie skupia się Malfini? Na unowocześnianiu procesów i zrównoważonym rozwoju. Firma ani na chwilę nie osiadła na laurach.

 • Optymalizacja procesów dystrybucyjnych pozwala na dostarczanie ubrań do sąsiednich krajów nawet w 24h.
 • Magazyny są częściowo zrobotyzowane, by odciążyć pracowników i usprawnić zarządzanie.
 • Firma pozyskuje energię ze słońca.
 • Trwają prace nad ciągłą minimalizacją ilości produkowanych odpadów, powstają kolejne kolekcje oparte na materiałach recyklingowanych.
 • Trwa modernizacja floty samochodowej na bardziej eko. Transport opracowano tak, by ograniczyć zbędne kursy, a tym samym emisję dwutlenku węgla.
 • Malfini sadzi drzewa w liczbie rekompensującej wygenerowany dwutlenek węgla.

Pewne rzeczy się nie zmieniają. Centra logistyczne firmy wciąż znajdują się w Czechach, a oryginalni założyciele stoją na czele giganta. 

Wyjątkowe, nie-basicowe koszulki Malfini Premium. Te orły to Mr. i Miss Malfini. Powstały jako efekt akcji charytatywnej. Dochód ze sprzedaży wędruje do organizacji ADRA. Źródło: oficjalna strona Malfini.

Dlaczego właśnie firma Malfini zyskała taką popularność?

Firma Malfini zyskała popularność z kilku powodów. Przede wszystkim, jej ubrania od początku były bardzo dobrze oceniane. Jako że Malfini skupia się na sprzedaży hurtowej, cena od sztuki jest niewielka, a przy tym może utrzymać wysoką jakość. Firmom opłaca się wybierać właśnie taką odzież pod swoje nadruki reklamowe.

Opinie o jednej z koszulek za kilkanaście złotych. Również inne produkty od tej firmy cieszą się licznymi, zawsze najwyższymi recenzjami. Źródło: Allegro.

Wrażenie robi także różnorodność. Cztery marki, kilkanaście kolekcji, stały rozwój asortymentu. Tysiące kolorów i fasonów. Fasony, które pasują każdemu. Odzież od codziennych koszulek, po specjalistyczne kurtki robocze. Po prostu każda firma znajdzie tutaj coś dla swoich pracowników, a elementy można bez problemu ozdobić nadrukiem.

Nie ukrywajmy – za sukcesem Malfini stoi także po prostu zmysł biznesowy i wyczucie rynku. U steru giganta stanęli ludzie, którzy urodzili się ze smykałką do podbijania rynku. Warunki gospodarcze w Europie stały pod znakiem pokomunistycznego rozwoju, a obecność w Unii i strefie Schengen sprzyjały nowym biznesom.

Podsumowanie

Wiesz już wszystko o Malfini – co to za firma? Podsumujmy! 

Malfini to czeska firma, do niedawna znana jako Adler. Specjalizuje się w produkcji odzieży typu basic – idealnej do znakowania i personalizacji. Z czasem z małej agencji reklamowej stała się europejskim liderem w swojej branży, oferując szeroką gamę produktów dla firm z różnych sektorów. 
Sukces Malfini opiera się na wysokiej jakości, różnorodności i przystępnych cenach – wszystko czego potrzebują biznesy kupujące ubrania pod nadruk w hurtowych ilościach. Po produkty spod logo orła sięgają także prywatne osoby, gdyż nie brakuje ich w sklepach i na platformach sprzedażowych, gdzie niezmiennie zbierają świetne oceny. Ubrania Malfini znajdziesz nawet w najlepszych drukarniach tworzących odzież personalizowaną. Z pewnością sam masz w szafie coś od czeskiego giganta, bo zaopatrują się u niego nawet przedstawiciele biznesów fashion.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Ile kosztuje dom z bali? Ceny i koszty, które musisz wziąć pod uwagę

Porady

Ile kosztuje dom z bali? Ceny i koszty, które musisz wziąć pod uwagę

Ile kosztuje dom z bali – marzenie wszystkich zmęczonych miejskim zgiełkiem? Zanim zaczniesz budowę, musisz poznać szacunkowe ceny takiego przedsięwzięcia. W tym artykule przedstawimy Ci szczegółowe informacje na temat cen domów z bali, biorąc pod uwagę różne czynniki, które wpływają na ostateczny koszt budowy. Poznasz […]

czytaj dalej

Jak kupić mieszkanie? Zakup krok po kroku

Porady

Jak kupić mieszkanie? Zakup krok po kroku

Jak kupić mieszkanie nie będąc obeznanym z rynkiem nieruchomości i bankowością? Od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakich sytuacji się spodziewać? Myślisz teraz o jednej z najważniejszych transakcji podejmowanych w życiu, a my rozbijamy ją na czynniki pierwsze. Przy kupowaniu mieszkania czeka Cię […]

czytaj dalej

Najlepsze książki kucharskie – TOP 10 propozycji

Porady

Najlepsze książki kucharskie – TOP 10 propozycji

Najlepsze książki kucharskie zrobią kuchmistrza nawet z kogoś, kto przypala wodę na herbatę. W dobie Internetu pełnego przepisów ta kategoria publikacji wciąż cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – gotowanie z książek ma klimat, którego nie zastąpi żadna wirtualna instrukcja. Poznaj 10 najlepszych książek pełnych […]

czytaj dalej

Jaki ekspres do kawy wybrać? Radzimy!

Porady

Jaki ekspres do kawy wybrać? Radzimy!

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jakość i komfort codziennego picia kawy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się funkcjami, ceną oraz sposobem parzenia kawy. W tym artykule przedstawię Ci, jaki ekspres do kawy wybrać. Poznasz […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Jak kupić mieszkanie? Zakup krok po kroku

Jak kupić mieszkanie nie będąc obeznanym z rynkiem nieruchomości i bankowością? Od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakich sytuacji się spodziewać? Myślisz teraz o jednej z najważniejszych transakcji podejmowanych w życiu, a my rozbijamy ją na czynniki pierwsze. Przy kupowaniu mieszkania czeka Cię […]

czytaj dalej

Jak kupić mieszkanie? Zakup krok po kroku

Warto zobaczyć

Porady

Jaki ekspres do kawy wybrać? Radzimy!

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jakość i komfort codziennego picia kawy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się funkcjami, ceną oraz sposobem parzenia kawy. W tym artykule przedstawię Ci, jaki ekspres do kawy wybrać. Poznasz […]

czytaj dalej

Jaki ekspres do kawy wybrać? Radzimy!