Olejowanie podłogi drewnianej – jak to zrobić krok po kroku?
Data aktualizacji 28.11.2024
Olejowanie podłogi drewnianej to sposób na podkreślenie jej wyglądu i zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami. Żeby proces ten przeszedł sprawnie i jednocześnie dokładnie, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Jak się do tego zabrać? Przeczytaj nasz artykuł.
Olejowanie podłogi drewnianej krok po kroku
Te kroki pomogą Ci samodzielnie wykonać konserwację drewnianej posadzki. Twoja praca nie pójdzie na marne – po tym zabiegu będziesz cieszyć się piękną, błyszczącą podłogą.
1. Kup odpowiedni olej
Oleje do podłóg drewnianych wybieraj pod kolor desek. Postaw na olej z białą pigmentacją, jeśli zależy Ci na podkreśleniu jasnej podłogi. W przypadku ciemniejszych gatunków drewna, kup produkt z olejami roślinnymi w składzie. Jeżeli szukasz najbezpieczniejszej opcji, skorzystaj z przezroczystego oleju, który nada podłodze naturalny blask. Zwróć też uwagę na pojemność produktu i czas schnięcia. Niektóre preparaty mogą mieć dodatkowo w składzie wosk.
2. Wybierz metodę olejowania
Zanim przejdziesz do olejowania, zdecyduj, która metoda będzie dla Ciebie lepsza. Wyróżnia się dwa sposoby przeprowadzania tej czynności.
Olejowanie na zimno
To najłatwiejszy sposób, który nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych urządzeń. Podłogę pokrywa się cienką warstwą oleju, którego nadmiar, po wyschnięciu, zbiera się ściereczką. Następnie powierzchnię trzeba zmatowić, a po upływie kilku, kilkunastu godzin nałożyć na nią kolejną, równomierną warstwę.
Olejowanie na gorąco
Do tej metody konieczne jest użycie tzw. thermopadu. Urządzenie to podgrzewa olej do 80 stopni i wciera go w drewno. To droższa opcja, ale dzięki niej zmniejszysz zużycie produktu, skrócisz czas schnięcia i zapewnisz głębsze wnikanie oleju w drewnianą powierzchnię.
3. Umyj odpowiednio wcześniej podłogę
Dokładne umycie podłogi to ważny krok przed nałożeniem oleju. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, których możesz nawet nie dostrzegać gołym okiem. Zrób to dobrze i nie wykorzystuj do tego standardowych płynów do podłogi. O wiele lepiej sprawdzi się tutaj intensywny zmywacz do parkietów i paneli. Środek ten dokładnie oczyszcza i odtłuszcza drewnianą powierzchnię.
4. Przygotuj odpowiednie narzędzia
Oto wszystkie potrzebne narzędzia i przybory, dzięki którym wykonasz olejowanie swojego parkietu.
- Wałek sznurkowy bądź welurowy (albo płaski pędzel).
- Papier ścierny (gradacje: 36-40, 60, 80-100).
- Cykliniarka lub szlifierka.
- Thermopad (w przypadku olejowania na gorąco).
- Maszyna polerska.
- Odkurzacz z gumową końcówką.
- Miękkie szmatki.
- Okulary ochronne.
- Rękawice malarskie.
- Taśma malarska/papierowa.
- Opcjonalnie: szpachla/klej do wypełniania szczelin, metalowa szpachelka/pistolet do szpachli, folia malarska.
Olejowanie podłogi drewnianej możesz wykonać przy pomocy płaskiego pędzla.
5. Zabezpiecz ściany i pozbądź się mebli
Przed rozpoczęciem olejowania podłogi drewnianej, bardzo ważne jest zabezpieczenie ścian i odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przy pracy z olejem łatwo o zachlapanie ścian, a tłuste plamy trudno usunąć. Żeby uniknąć takiej sytuacji, skorzystaj z niebieskiej taśmy malarskiej lub papierowej. Obie równie skutecznie zabezpieczą Twoje ściany i nie pozostawią na nich kleju.
Nie zapomnij wynieść wszystkich mebli z pomieszczenia, w którym będziesz wykonywać olejowanie. Meble zawieszone na ścianie, ale blisko podłogi, przykryj folią malarską. Pozbądź się także na ten czas listew przypodłogowych.
6. Wykonaj cyklinowanie
Cyklinowanie podłogi to inaczej szlifowanie. Dzięki temu procesowi pozbędziesz się starych i zniszczonych wierzchnich warstw drewnianego podłoża. Będziesz potrzebować do tego cykliniarki. Nie musisz jej kupować – niektóre sklepy budowlane wypożyczą Ci ją za lekko ponad 100 zł. Do szlifowania krawędzi lub trudno dostępnych miejsc skorzystaj z cykliniarki krawędziowej, lub szlifierki do rogów.
Na cykliniarkę nałóż papier ścierny o gradacji od 36 do 40. Maszynę trzeba prowadzić tak, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni do klepek parkietu i włókien drewna. Pierwsze szlifowanie wykonane – teraz powtórz czynność. Zastosuj papier o gradacji 60 i zmień kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzedniego. Ostatnie, trzecie powtórzenie wymaga użycia materiału ściernego o gradacji od 80 do 100 i również zmiany kierunku.
Upewnij się, że parkiet jest dobrze wyszlifowany – powinien być idealnie równy i czysty. Nie zapomnij o dotarciu do krawędzi i trudniejszych miejsc.
Dzięki cykliniarce pozbędziesz się starych i zniszczonych warstw drewnianej podłogi.
7. Wykonaj odpylanie
Bez tego kroku trudno będzie przejść do kolejnych etapów. Odpylanie pomaga pozbyć się pyłu, który powstał przy cyklinowaniu. Na sam początek załóż okulary ochronne. Następnie uruchom odkurzacz z końcówką wyposażoną w gumę. Zgarnie ona najmniejsze zanieczyszczenia. Jeżeli podłoga wymaga przetarcia, zrób to lekko zwilżoną, miękką szmatką. Następnie odczekaj chwilę – przed olejowaniem powierzchnia nie może być mokra.
8. Wypełnij ubytki w podłodze
Na powierzchni drewna mogą pojawiać się niewielkie rysy i większe pęknięcia. Żeby parkiet był idealnie równy i gładki, konieczne jest zastosowanie jednej z czterech propozycji: szpachli akrylowej, żywicy do wypełniania ubytków, kleju lub poliamidowego wypełniacza. Dwa ostatnie produkty powinny być nakładane przy pomocy pistoletu, a szpachla – metalową szpachelką. Niektóre preparaty mają specjalny aplikator, dzięki któremu nanoszenie ich jest banalnie proste.
9. Przejdź do olejowania
Przed przystąpieniem do olejowania, otwórz w pomieszczeniu okna. Unoszące się opary mogą działać drażniąco na Twoje drogi oddechowe, dlatego konieczna jest odpowiednia wentylacja. Otwarte okna przyspieszają też proces schnięcia. Dokładnie wymieszaj olej, np. suchym, czystym, drewnianym patyczkiem. Nałóż cienką warstwę oleju wzdłuż słojów przy użyciu pędzla lub wałka.
Rób to od wnętrza pokoju w kierunku wyjścia – to pozwoli opuścić pomieszczenie bez niepotrzebnego naruszania parkietu. Przeznacz na to nie więcej niż 30 minut – po tym czasie pierwsza warstwa zaczyna już schnąć. Preparat powinien wchłaniać się od 15 do 20 minut. Po skończonym olejowaniu przejdź do polerowania.
10. Wypoleruj podłogę
Polerowanie ma na celu wyrównanie warstwy oleju, zebranie jego resztek oraz dodanie powierzchni estetycznego połysku. Dla uzyskania najlepszego rezultatu skorzystaj z maszyny polerskiej, którą również możesz wypożyczyć. Producenci zalecają, by olej nałożyć przynajmniej dwukrotnie. Po wypolerowaniu parkietu powtórz więc czynność i ponownie uruchom maszynę polerską.
11. Wskazówki po olejowaniu
Przez tydzień nie myj podłogi. Do zamiatania stosuj miotłę z miękkim włosiem lub odkurzacz ze szczotką. Na zaimpregnowaną powierzchnię nie kładź też dywanów. Meble, pod którymi jest duża przestrzeń, możesz wnieść już po 48 godzinach. Te z niewielką przestrzenią pod spodem daj z powrotem do pokoju po upływie 5-7 dni. Zaimpregnowaną podłogę oczyszczaj tylko preparatami do tego przeznaczonymi, np. mydłem lnianym.
Ochrona sprzętu do olejowania
Użyte do olejowania pędzle, wałki oraz szmatki koniecznie włóż do wody i zamknij w szczelnym pojemniku. W przeciwnym razie może dojść do samozapłonu. Możesz też użyć specjalnego rozpuszczalnika, dzięki któremu pozbędziesz się resztek oleju. Mokrych szmatek nie wyrzucaj bezpośrednio do kosza – lepiej oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Znajdziesz go w każdym większym mieście.
Zalety olejowania podłogi
Olejowanie podkreśla naturalny wygląd drewna. Dzięki użyciu oleistego preparatu podłoga ma piękny połysk i jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami. Dodatkowo przyciąga mniej kurzu niż podłoga lakierowana, dlatego taka metoda będzie bezpieczniejsza dla alergików. Naolejowany parkiet staje się przyjemny w dotyku i mniej śliski.
Podłoga po olejowaniu powinna lśnić i być przyjemna w dotyku.
Olejowanie podłogi drewnianej przebiegnie sprawnie i dokładnie, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz. Poprawne zakonserwowanie takiej powierzchni i regularne powtarzanie czynności pozwoli cieszyć się nią przez długi czas.
Artykuł sponsorowany
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Jak kupić mieszkanie? Zakup krok po kroku
Jak kupić mieszkanie nie będąc obeznanym z rynkiem nieruchomości i bankowością? Od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakich sytuacji się spodziewać? Myślisz teraz o jednej z najważniejszych transakcji podejmowanych w życiu, a my rozbijamy ją na czynniki pierwsze. Przy kupowaniu mieszkania czeka Cię […]
Ile trwa budowa domu pod klucz?
Artykuł sponsorowany Coraz więcej inwestorów wybiera wygodną opcję budowy domu pod klucz. Oznacza to, że dom jest wykończony w takim standardzie, że wystarczy go jedynie umeblować, aby móc się wprowadzić. Jednak doprowadzenie obiektu do tego stanu wymaga przejścia przez kilka wcześniejszych etapów, spośród których każdy […]
Jak zaaranżować ogród i taras? Trendy, style i ciekawe pomysły dla każdego
Zastanawiasz się, jak zaaranżować ogród lub taras? Marzysz o przestrzeni, która stanie się Twoją osobistą oazą relaksu, a jednocześnie miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Świetnie się składa! W tym artykule omówię aktualne trendy w aranżacji ogrodów, popularne style oraz oryginalne pomysły, które pomogą Ci […]
Logos – ubrania firmowe dla Twojego biznesu
Logos to ekspert w znakowaniu odzieży dla firm. Wyróżnia się wyjątkowym podejściem do każdego klienta. Zapewnia indywidualne projekty, szeroki wybór i najwyższą jakość każdej realizacji. Od wielu lat pomaga firmom tworzyć odzież, która buduje markę i przyciąga uwagę. Sprawdź, jak Logos może odmienić wizerunek Twojej […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Układanie płytek – ceny w 2024 roku
Dla każdego, kogo interesuje układanie płytek, cena ma duże znaczenie. Ważne jest poznanie widełek typowych dla takich prac i dowiedzeniu się, od czego zależą. Pozwala to na określenie planowanego budżetu i możliwość oceny kosztów proponowanych przez specjalistów z tej branży. Sprawdź, co musisz wiedzieć o […]
Warto zobaczyć
Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią – czy warto?
Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią to temat, który budzi wiele kontrowersji wśród ogrodników. Wielu zastanawia się, czy to odpowiedni moment na ten zabieg, czy może lepiej poczekać do wiosny. Decyzja o cięciu roślin o tej porze roku może mieć znaczący wpływ na ich wygląd oraz kondycję […]